David Bowie’nin tasarımcısı Kansai Yamamoto’ya veda…

ajandakolik

David Bowie’nin ikonik kostümlerinin Japon tasarımcısı Kansai Yamamoto, kan kanseri nedeniyle 76 yaşında hayatını kaybetti. Yamamoto, Jean Paul Gaultier’den Hedi Slimane’e kendinden genç pek çok önemli tasarımcıya ilham kaynağı olmuştu. 

Daha çok avangard tasarımları, birbiriyle çatışan renkler ve desenleriyle tanınan tasarımcı Kansai Yamamoto, çizgisini Japon kültürüyle bir araya getirerek son derece farklı, kendine özgü ve asi bir moda efsanesiydi.

Bowie ile uzun zamandır devam eden sanatsal ortaklığı, Jean Paul Gaultier, Hedi Slimane ve Raf Simons gibi çok ünlü tasarımcılar da dahil olmak üzere birçok genç moda tasarımcısına ilham verdi. Yamamoto’nun tasarımları, cinsiyete meydan okuyan çağdaş moda için önemli bir referans haline geldi.

Yamamoto 1944 yılında Yokohama’da doğdu. Dikkatini modaya çevirmeden önce lisede inşaat mühendisliği ve üniversitede İngilizce okudu. Özellikle Londra’daki ünlü 1971 “Kadın Giyim” şovunu biçimlendiren gösterişli bir estetik konsept olan Japon “basara”dan etkilendi.

DAVID BOWIE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPTI 

Yamamoto Londra’da tanınan ilk Japon tasarımcı olurken Stevie Wonder, Elton John ve en önemlisi David Bowie gibi ünlü isimlerin de dikkatini çekti. Hatta Bowie, Kings Road’daki bir mağazadan satın alınan tasarımcının eşyalarına sahipti.  1972 yılında Ziggy Stardust turunda ve daha sonra Aladdin Sane döneminde Yamamoto’nun koleksiyonundan birkaç parça kıyafet giydi. Şarkıcı, bir kere giyilen parçalar yaratmak için Yamamoto ile işbirliği yapmaya devam etti.


Bowie, Yamamoto’nun cinsiyet sınırlarıyla sınırlandırılmayan aşırı uç ve heykelsi parçalar tasarlama yeteneğinden etkilendi. Buna karşılık Yamamoto da Bowie’nin bu estetiğini popüler kültüre katma yeteneğinden vararlandı. “Yeni bir çağın başlangıcı gibi geldi” demişti bir keresinde…  “Giysilerim normalde profesyonel modeller için üretildi – ilk kez bir sanatçı veya şarkıcı için kullanıldılar” diye açıklama yapmıştı. Bowie’nin neredeyse sıska denecek bedeni, bir modelinkiyle aynı ölçülerdeydi. Yamamoto’nun tek bir örnek tasarımları, Bowie’nin üzerine cuk oturuyordu.


Bu yılın başlarında, Yamamoto kendisine akut miyeloid lösemi teşhisi konduğunu açıkladı ve geçtiğimiz salı günü, 21 Temmuz’da hayatını kaybetti. Bir moda efsanesinden geriye tablo denecek kostümler, çok özel parçalardan oluşan koleksiyonlar ve hafızamızda David Bowie’ye kazandırdığı o heykel silüet kaldı.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ankara’da 15 kısa film yarışacak

3 Eylül’de başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması’nın adayları belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması’nda yer alan filmler açıklandı. 3-11 Eylül tarihleri arasında 31. kez yapılacak festivalde yarışacak 15 kısa […]