banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

23 Nisan Çocuk Bayramı etkinlik ajandası

Her ne kadar bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evde kutlamak durumunda kalsak da hiçbir şey, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği dünyanın biricik, tek çocuk bayramını kutlamamıza engel değil. Türkiye’nin pek çok önemli kurum ve kuruluşu, birçok marka, online kanallar, yayınevleri çocukların bu özel gününü birbirinden renkli etkinliklerle kutluyor. Ajandakolik olarak biz de 23 Nisan haftasında çocuklar için hazırlanan “online” organizasyonları coşkuyla ajandaya not ettik. İşte seçtiklerimiz… 

ULUSAL ÇOCUK BESTECİLER YATIŞMASI FİNALİ CANLI YAYINDA 

İBB’nin müzikle ilgilenen çocukların yaratıcılığını geliştirmek ve beste yapmalarını teşvik etmek amacıyla düzenlediğİ, Ulusal Çocuk Besteciler Yarışması’nın finali 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinleri çerçevesinde online olarak gerçekleştirilecek.

23 Nisan akşamı saat 18.00’de,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB ve İBB TV sosyal medya hesaplarından canlı yayında, 25 finalist arasından kazananları duyuracak.

Yarışmada, 7-9 yaş, 10-12 yaş ve 13-15 yaş olmak üzere üç farklı kategori bulunuyor. Keman virtüözü Cihat Aşkın, besteci Turgay Erdener, çellist Ozan Evrim Tunca, kemençe sanatçısı Derya Türkan, piyanist ve orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, besteci Çiğdem Erden’den oluşan jüri üyeleri, çok sayıda başvurunun arasından belirlenen 25 finalist içinden eleme yaparak, birincileri seçecek.

Ulusal Çocuk Besteciler Yarışması Finalistler

7-9 Yaş Kategorisi

Yağmur Çelik, Bartu Selçuk, Zana İbrahim Külen ,Duru İrlan ,Yusuf Çınar Alıcıoğlu, Nesibe Sultan Çiftci, Giray Karagülle

10-12 Yaş Kategorisi

İdil Naz Alıcı, Deniz Ozan Çelik, Kaya Ercan, Kıvanç Arda Şabi, Deniz Akçam, Lara Akatay, Sonat Uğun, Raci Çınar Ceber,Kaya Dadalı, Pelin Ozturk, Emre Salalı

13-15 Yaş Kategorisi

Ufuk Şengüler, Naz Atıcı, Koray Şahin, Alp Torfilli, Ezgi Yağcı, Özüm Asya Yardımcı, Ali Çağan GündüzYAPI KREDİ BOMONTİADA 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ INSTAGRAM CANLI YAYININDA 

Yapı Kredi bomontiada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100. yılını Instagram’da, çocuklar için canlı yayında gerçekleştirilecek eğlenceli atölyeler ile kutluyor.

23 Nisan Çocuk Festivali kapsamında, Yapı Kredi bomontiada Instagram hesabından canlı yayınlanacak atölyeler saat 10.30’da Origami ile başlıyor. Atölyeye katılmak isteyen çocukların öncesinde renkli veya beyaz A-4 kağıtlar, guaj veya sulu boya ile fırça veya diş fırçası hazırlaması gerekiyor. Saat 11:30’daki Beden Perküsyonu çalışmasını, saat 14:00’te United Colours of Benetton ile Nur Gürel Resim Atölyesi takip edecek. Saat 15:00’te başlayacak İleri Dönüşüm Atölyesi için rulo kağıt, renkli boya, kavanoz ve konserve kutusu, saat 16:00’daki Rüzgar Gülü Atölyesi içinse renkli kağıt, pipet, raptiye ve yapıştırıcı gerekiyor.

PROGRAM

Tarih: 23 Nisan 2020, Perşembe

Adres: IG @yapikredibomontiada

10:30-11:10 Origami Atölyesi

11:30-12:15 Beden Perküsyonu

14:00-14:40 United Colours of Benetton ile Nur Gürel Resim Atölyesi

15:00-15:40 İleri Dönüşüm Atölyesi

16:00-16:40 Rüzgar Gülü Atölyesi


REZAN HAS MÜZESİ’NDEN ONLINE 23 NİSAN ETKİNLİKLERİ 

Rezan Has Müzesi Eğitim-Atölye Programları’na her zaman olduğu gibi aralıksız devam ediyor. Evde kaldığımız bu günlerde etkinliklerini de dijital ortama taşıyan atölye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılına özel online bir etkinlik gerçekleştiriyor. Çocuklar, ZOOM üzerinden ücretsiz yayınlanacak “Cep Sahnemde Tiyatro” etkinliğiyle, 23 Nisan coşkusunu interaktif olarak yaşayacak.

Rezan Has Müzesi, kuruluşundan itibaren düzenlediği eğitimlerine sosyal medya üzerinden devam ediyor. Sosyal medya hesaplarından çocuklara arkeolojiyi ve sanatı sevdirecek paylaşımlar yapan müze, bu yıl 23 Nisan coşkusunu online bir eğitim ile kutlayacak.

Rezan Has Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evde kutlayacak çocuklara “Cep Sahnemde Tiyatro” etkinliği ile alternatif oyunlar sunacak. Oyun oynamanın yanı sıra el becerilerinin de gelişeceği eğitimler ZOOM üzerinden herkese ücretsiz açık olacak. Eğitimle birlikte çocuklar 23 Nisan coşkusunu her yıldan farklı olarak bu yıl interaktif olarak kutlayacak.

“Cep Sahnemde Tiyatro” etkinliğinde çocuklar, evde bulunabilecek malzemelerle küçük bir tiyatro sahnesi oluşturacak. Daha sonra bu sahneyi yaratıcı oyunlar için nasıl kullanabileceklerini keşfedecek; A5 boyutunda karton, makas, yapıştırıcı, boya kalemleri, beyaz kâğıt ve kürdan gibi malzemeler çocuklarla bir cep sahneye dönüşecek.  Eğitimci Eda Dereci tarafından yürütülecek atölye 7-10 yaş grubundaki çocuklara açık olacak.

Etkinlikle ilgili detay bilgiye www.rhm.org.tr adresinden ulaşabilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

EVDE İŞ SANAT’LA 23 NİSAN KUTLAMASI 

İş Sanat, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, farklı yaş gruplarından minik sanatseverlere yönelik çevrimiçi etkinlikler hazırladı. 23 Nisan’ı evde ebeveynleriyle birlikte kutlayacak olan çocuklar, hem eğitici hem öğretici hem de eğlenceli içerikleri İş Sanat’ın sosyal medya hesapları Instagram IGTV, YouTube, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilecek.

Çocuklar için eğlenceli etkinlik önerileri
Kumbara TV’de Türkiye İş Bankası’nın çocuklara özel dijital platformu Kumbara Dergisi çocukları kitap okumaya, eğlenceli etkinliklerle kaliteli zaman geçirmeye ve geçmiş sezonda İş Sanat’ta sahnelenen çocuk oyunlarını www.kumbaradergisi.com adresi üzerinden izlemeye davet ediyor. Resimden origamiye, kitap ayracı yapımından illüzyon gösterisine, kodlama eğitimlerinden kelime oyunlarına dek pek çok etkinlik minik sanatseverlerle paylaşılıyor. Çocukların evde aileleriyle birlikte az malzemeyle eğlenceli vakit geçirebilecekleri oyun önerileri de hem İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından hem de Kumbara dergisi üzerinden takip edilebiliyor. Aralarında Aslı Tandoğan ve Anıl Altınöz’ün bulunduğu Robot Pinokyo oyuncuları, Bremen Mızıkacıları, Çirkin Ördek Yavrusu ve Oz Büyücüsü’nün ardından bu kez Külkedisi masalını seslendirecek.

Külkedisi masalı da 23 Nisan’dan itibaren KumbaraTV’de dinleyicileriyle buluşuyor.


“Robot Pinokyo” 23 Nisan’a özel ilk kez çevrimiçi yayınlanacak

Çocuklar bu özel günde klasikleşmiş masalların büyülü dünyasını yeniden keşfediyor. Bu sezon ilk kez İş Sanat’ta sahnelenen, Yekta Kopan’ın kaleme aldığı ve Lerzan Pamir’in yönettiği Robot Pinokyo müzikli çocuk oyununun tam kaydı 23 Nisan’a özel İş Sanat’ın YouTube hesabı üzerinden minik tiyatroseverlerle buluşuyor. Çocuklar için müzik önerileri İş Sanat Spotify sayfasında İş Sanat’ın 20. sezon sahnelediği müzikli çocuk oyunu Fırtına’nın “Geveze Piyanist”i Emir Gamsız’ın hazırladığı 23 Nisan’a özel müzik önerileri, dijital müzik platformu Spotify çalma listesinde olacak. Dünyaca ünlü klasik müzik eserlerinden oluşan liste minik dinleyicileri bekliyor.

Çocuklara özel bir proje: Geri Dönüşüm Dostları


EKER’DEN 23 NİSAN 100. YIL ÇOCUK KOŞUSU 
MİNİK ADIMLAR EVLERİNDEN YARIŞACAK

Eker’in düzenlediği 23 Nisan 100. Yıl Çocuk Koşusu için geri sayım başladı. Türkiye Atletizm Federasyonu, Adım Adım ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın destek verdiği Türkiye’nin ilk online koşusuna, dünyanın farklı ülkelerinden heyecanlı pek çok minik koşucu katılımcı olmak için başvurmaya devam ediyor. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yıl dönümü olan 23 Nisan Perşembe günü düzenlenecek etkinlik; aynı gün, saat 11.30’dan itibaren Eker’in YouTube kanalından canlı olarak takip edilebilecek.

Eker, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, bu sene 100. yıl dönümüne yakışır bir şekilde kutlamaya hazırlanıyor. Bayramın esas sahibi olan çocuklar her ne kadar pandemi nedeniyle meydanlarda veya okullarında bu özel günü kutlayamayacak olsalar da, Eker’in geliştirdiği özel bir proje olan 23 Nisan 100. Yıl Çocuk Koşusu’na evlerinden görüntülü aramayla katılıp, hem yaşıtlarıyla birlikte bu özel günün tadını çıkaracaklar hem de Türkiye’nin ilk online koşu etkinliğinde yer alarak tarihe geçecekler.

23 Nisan‘ın 100. yılında, 100 metrelik bu koşu etkinliğine katılmak isteyen 12 yaş ve altı minik sporseverler, önce https://ekerkosu.com/tr/eker/23nisan-cocuk-kosusu adresinden kayıtlarını yaptıracaklar. Kayıt olduktan sonra ise yine www.ekerkosu.com/ sitesinden göğüs numaralarını indirip çıktısını alarak veya ekranda gördüklerini boş bir kağıda çizip kendi göğüs numaralarını oluşturarak yarışa hazır hale gelecekler.

Evde nasıl koşacaklar?

Katılımcı çocuklar ve aileleri; evlerinin içinde salonda, koridorda, balkonda, belki birkaç odada tekrar edebilecek bir hat belirleyerek 100 metrelik bir koşu parkuru oluşturacaklar. Yarış günü ve saati geldiğinde ise, göğüs numaraları görünür bir şekilde, bu parkuru koşarken veya koştuktan sonra çekilmiş fotoğraf ve videolarını “@ekerirun” hesabını etiketleyerek paylaşacaklar. Ayrıca fotoğrafları ve videoları yayınlarken kullanılacak;

#100yıl100metre

#23NisanÇocukKoşusu

#MinikAdımlarEvdeKoşuyor

#evdekoş hastagleri sayesinde, minik sporcular hem yalnız başlarına koşmadıklarını görecek hem de koşu deneyimlerini tüm Türkiye ve dünyayla paylaşacaklar.

Her katılımcıya madalya ve başarı belgesi verilecek

Minik yarışmacıların kazanacakları madalyalar da hazırlandı. Madalya şablonları yarışmanın internet sitesinde şu adreslerde yer alıyor: https://ekerkosu.com/tr/eker/23nisan-cocuk-kosusu ve https://ekerkosu.com/tr/eker/sorular-ve-ipuclari

Çocuklar beğendikleri madalya tasarımını seçerek yazdırabiliyor veya boş bir kağıda çizip renklendirerek boyunlarına asabilecek hale getirebiliyor.

Bu keyifli yarışta ter döken çocuklar, madalya ile birlikte Eker’in hazırladığı 100. Yıl Başarı Belgesi’ni de elde edecek. Başarı belgesini de www.ekerkosu.com internet sitesinden indirecek olan çocuklar, tarihe geçen bu etkinlikte yer aldıklarını belgeleyebilecek.

Kayıt yaptıran çocuklar arasından 100 katılımcı canlı yayında koşacak

23 Nisan 100. Yıl Çocuk koşusuna kayıt yaptıran çocuklar arasından 100 katılımcı, koşunun Eker’in Youtube kanalı üzerinden gerçekleşecek canlı yayınına katılabilecek. Sonraki katılımcılar da aynı anda Eker’in YouTube kanalından canlı yayını takip ederek yine koşuda yerini alabilecek. Saat 11.30’da başlayacak canlı yayın sırasında ayrıca minik yarışmacılarla röportajlar da yapılacak.

Eker “I Run” Sitesi:

www.ekerkosu.com


TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRALARA MEYDAN OKUYOR  

Türkiye’nin sayılı özel sanat kurumlarındanTekfen Filarmoni, COVID-19 pandemisi nedeniyle evden dışarı çıkmadığımız bugünlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara unutamayacakları bir an yaşatmak için çok özel bir “challenge” başlatıyor. Tekfen Filarmoni, sosyal medya hesaplarından yaptığı çağrıyla tüm orkestralara meydan okuyor ve şunu diyor; “evimizde de olsak, gelin siz de çocuk şarkılarını, marşlarını çalın, #23NisanChallenge hashtag’i ile paylaşın, 23 Nisan’da Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara armağan edelim, bayramı coşkuyla kutlayalım”. Tekfen Filarmoni’nin çocuklara özel sürprizi 23 Nisan Perşembe günü orkestranın sosyal medya hesapları ve YouTube kanalında yayınlanacak.

Tekfen Filarmoni’nin sosyal medya hesaplarından yayınladığı videoyla meydan okuduğu orkestraların aralarında ise Antalya Devlet Opera ve Balesi, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Çoksesli Korosu, Gedik Filarmoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Opera Bale İstanbul, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi, Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası, Karşıyaka Chamber Orchestra, Limak Filarmoni Orkestrası, Olten Sanat, Orkestra Akademik Başkent, Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bulunuyor.


NOTABENE YAYINLARI’NDAN ÖZEL İNDİRİM

Alternatif duruşuyla ve fark yaratan kitaplarıyla her yaştan okuyucuya hitap eden NotaBene Yayınları, 20-26 Nisan haftasında Anti-prensesler, Anti-kahramanlar ve Anti-klasikler başta olmak üzere tüm çocuk kitaplarında yüzde 50 indirim sunuyor.

Alternatif yayıncılığıyla öne çıkan, “Anti-prensesler”, “Anti-kahramanlar” ve “Anti-klasikler” serileriyle çocukların hayal dünyalarına dokunan NotaBene Yayınları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’üncü yılına özel bir kampanya başlatıyor.

Aynı zamanda Dünya Kitap Günü de olan 23 Nisan‘ı Kovid-19 salgını nedeniyle evlerinde kutlayacak çocuklar için 20-26 Nisan tarihlerinde notabene.com.tr‘den satılan tüm çocuk kitapları yüzde 50 indirimli olacak.


OKUYAY PLATFORMU (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), DİJİTAL ŞENLİKLE KUTLUYOR

23 Nisan Perşembe sabahı saat 10.00’da OKUYAY Platformu’nun Instagram ve Facebook hesaplarında Özge Fışkın’ın çocuklar için seslendireceği bir şarkıyla başlayacak olan OKUYAY 23 Nisan Şenliği, tüm gün okuma etkinlikleri, şarkılar, atölyeler ve sanal bir gezi ile devam edecek.

Okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefleyen OKUYAY Platformu; düzenlediği etkinliklerle de
okuma kültürünün gelişimine destek olmayı amaçlıyor.

Çocukların müzik aletleriyle eşlik edebilecekleri bu dinletiden sonra, çocuklar saat 11.00’de model sanatçısı, çizer İrem Nur Terzi’yle evdeki basit malzemeleri kullanarak bir balina yapacaklar. 13.00’te ise Şehir Dedektifi Gizem Kıygı’yla İstanbul’un en eski ve önemli binalarından Galata Kulesi’nin tarihini ve tarihte tanıklık ettiği olayları keşfedecekler.

Saat 15.30’da, Bir Dolap Kitap’ın kurucularından Yıldıray Karakiya, Instagram canlı yayınında kendisinin
yazdığı ve Gökçe Yavaş Önal’ın resimlediği Prenses Olmak İstemeyen Prenses adlı kitabı okuyacak. Hayatın
kendisine biçtiği prenseslik rolünü reddedip futbolcu olmak için hayallerinin peşinden top koşturan Prenses
Fıldırfış’ın eğlenceli hikâyesi, toplumsal cinsiyet kuralları üzerinde düşünmemizi de sağlayacak.

Pırlangıç Çocuk kurucularından Berrin Çopur’un saat 17.00’de, ilk kez bu şenlikte seslendireceği “Arkadaşım
Kitap” şarkısı ise OKUYAY Platformu’nun çocuklara bayram hediyesi olacak. Çopur, OKUYAY Platformu için
söz ve müziğini yazdığı şarkıyı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan çocuklar için seslendirecek. OKUYAY 23 Nisan Şenliği, dekor ve kostüm tasarımcısı Zeynep Tuğçe Çağlayan’ın çocuklar ve içindeki çocuğu büyütenler için düzenlediği “PİJABOT Olmaya Ne Dersiniz?” atölyesiyle sona erecek.

OKUYAY Platformu şenliğe katılanları ayrıca, fotoğraflarını ve videolarını #evdeyimokuyorum etiketiyle
sosyal medyada paylaşmaya ve bayram coşkusunu sevdikleriyle birlikte yaşamaya davet ediyor.


İŞ BANKASI’NDAN ÇOCUKLAR İÇİN ONLINE SATRANÇ TURNUVASI 

Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) 2005 yılından bu yana ana sponsoru olan İş Bankası, çocuklar için online satranç turnuvası düzenliyor. Turnuva, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yılı ile 2Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlanacağı hafta başlayacak. Çocukların ve gençlerin zihinsel gelişimlerine önemli katkı yapan satranç sporunun yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren Banka, online turnuva ile bütün dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalan çocukların sporla iyi vakit geçirmelerini sağlamış olacak.

“İş Bankası Online Satranç Turnuvası”, 24 Nisan – 13 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. 9-14 yaş arası çocukların katılabileceği turnuvaya kayıtlar www.kumbaradergisi.com sitesi üzerinden yapılabilir. Çocuklar turnuvada; 9 – 10 yaş genel, 9 – 10 yaş kızlar, 11 – 12 yaş genel, 11 – 12 yaş kızlar, 13 – 14 yaş genel, 13-14 yaş kızlar olmak üzere 6 kategoride mücadele edecekler.

TURNUVALAR (KATEGORİLER) YARIŞMA TARİHİ SON BAŞVURU TARİHİ
9 – 10 YAŞ GENEL 24 NİSAN CUMA 21 NİSAN SALI
9 – 10 YAŞ KIZLAR 29 NİSAN ÇARŞAMBA 26 NİSAN PAZAR
11 – 12 YAŞ GENEL 01 MAYIS CUMA 28 NİSAN SALI
11 – 12 YAŞ KIZLAR 06 MAYIS ÇARŞAMBA 03 MAYIS PAZAR
13 – 14 YAŞ GENEL 08 MAYIS CUMA 05 MAYIS SALI
13 – 14 YAŞ KIZLAR 13 MAYIS ÇARŞAMBA 10 MAYIS PAZAR

İKSV Alt Kat’tan 23 Nisan’da “1 Masal, 1 Uçurtma” Atölyesi

Doğan Kardeş’in ilk sayısına artık ulaşabilirsiniz

Arkas 23 Nisan bayramını çocuklara evde yaşatıyor


AKBANK SANAT 23 NİSAN ETKİNLİKLERİNİ EVİNİZE TAŞIYOR

Eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmaları ile çocukları sanatın büyülü dünyasıyla buluşturan Akbank Sanat,                   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 100. yılında, farklı yaş gruplarından çocuklara seslenen bir online program hazırladı.

Çocukların 23 Nisan’ı evde, ebeveynleri ile etkileşim içinde, neşeyle kutlamalarını amaçlayan bu atölyeler “Akbank Sanat Evinizde” çatısı altında sosyal medya kanallarında takip edilebilecek.

Çocuk Atölyeleri sanat eğitmeni Barış Karayazgan’ın sunumuyla çocukların evdeki malzemelerle, kendi kendilerine veya ebeveyn desteği alarak gerçekleştirebilecekleri atölyeler,  Akbank Sanat Youtube kanalında yayında olacak.

Ayrıca 23 Nisan günü Akbank Sanat Dans Atölyesi eğitmenlerinden dansçı ve koreograf Bengi Yörük ‘ün “Kendi 23 Nisan Koreografini Oluştur” başlıklı dans eğitimi videosu Akbank Sanat Youtube kanalında yayınlanacak. 4-6 yaş çocukların farklı hareket kalitelerini kullanarak kendi koreografilerini hazırlayabilecekleri bu videoda; çocuklar yuvarlak, köşeli, hızlı hareket yönlendirmeleri ile kendi koreografilerini yaratacaklar.

Akbank Sanat çocukları ve aileleri, 23 Nisan programına özel bu etkinlikler sırasında üretilen eserleri, çekilen fotoğrafları ve koreografi videolarını #AkbankSanatEvinizde etiketiyle sosyal medyada paylaşmaya davet ediyor.

Atölye Programı;

23 Nisan Perşembe

Kendi Kitabını Kendin Yap! (Kitap Yazımı ve Kitap Resimlemesi Aktivitesi): Bu aktivite ailece birlikte çalışmak için çok uygun. Her birey farklı bir kısmını/sayfasını yaparak tam bir aile kitabı yapabiliriz. İsteyen yazar isteyen çizer isteyen süsler isteyen hem yazar hem çizer hem süsler! Birinin başladığı hikayeyi bir başkası devam edip sonunu yine bir başkası getirebilir. Bu hem yazarken hem çizerken hem de süslerken olabilir.

İleri Dönüşümlü Kâğıt Heykel (İleri Dönüşüm ve Oyun): Bu aktivitede atıklar ve geri dönüştürülmüş malzemeler çocukların hayal gücü ve yaratıcılıklarıyla birleşerek çok renkli kâğıt heykellere dönüşecekler. Önce resim yapacağız sonrasında ise bu yaptığımızı 3 boyutlu bir heykele dönüştüreceğiz. Hem “Geri dönüşüm” hem de “İleri Dönüşüm” konularını öğrenecek hem de uygulamalarını yapacağız. Tam bir ailece çalışma olacak. Herkes birbirine yardımcı olacak. Dikkat, bol miktarda kesme, çizme, boyama, yırtma, buruşturma, oynama ve yapıştırma içerir!

25 Nisan Cumartesi

Kafaları Yiyelim! (Yiyeceklerden Sanat/Portre Aktivitesi): Hem sanat hem eğlence hem de sağlıklı beslenme! Evde olan değişik meyve ve sebzeleri hazırlarken yaratıcı olarak onları farklı portre ve şekillere getirerek hem sağlıklı beslenir karnımızı doyurur hem de sanat yapmış oluruz. Belki bir kanepe belki de bir pizza! Kim demiş sanat karın doyurmaz diye!


ÇOCUK ŞENLİĞİ TİVİBU’DA ÜCRETSİZ 

Türk Telekom’un dijital televizyon platformu Tivibu, çocukların bayramını kutluyor. Şifreli çocuk kanalları ile Seç İzle servisindeki Çocuk Şenliği klasöründe yer alan tüm filmleri 15 Mayıs’a kadar ücretsiz sunuyor. 2Nisan’ın 100’üncü yılına özel ödüllü yarışma da Tivibu Boomerang’da çocukları bekliyor.

Türkiye’nin dijital dönüşüme liderlik eden Türk Telekom’un dijital televizyon platformu Tivibu’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukların en sevdiği filmler ve diziler gün boyu ekranda olacak. Tüm çocuk kanalları ile Seç İzle servisindeki Çocuk Şenliği klasöründe bulunan filmler de 15 Mayıs’a kadar ücretsiz izlenebilecek.

Şifreli kanallar herkese açık

23 Nisan Perşembe günü Disney Channel, Minika Çocuk, Minika Go, Cartoon Network ve TRT Çocuk gibi şifresiz kanallarla birlikte Boomerang TV, Disney Junior, Baby TV, Nicktoons ve Da Vinci Learning gibi şifreli kanallar tüm müşterilere açılıyor.

Seç İzle’de Çocuk Şenliği

Tivibu’nun Seç İzle servisindeki Çocuk Şenliği klasöründe, Scooby-Doo! ile Tom ve Jerry serisinin yanı sıra Londra’ya yerleşen Ayı Paddington’ın komik serüveni de iki filmle çocuklarla buluşuyor. Kutup Ekspresi’nde Noel Baba’nın evine giden trendeki küçük bir çocuğun öyküsü anlatılırken, LEGO Ninjago Filmi’nde dünyanın en kötü adamına karşı verilen mücadeleyle iyiliğin önemi ortaya koyuluyor. Mutlu Canavar Ailesi’nde ise lanetli bir ailenin tekrar insan olma öyküsü eğlenceli bir şekilde aktarılıyor.

23 Nisan’a özel içerikler

Tivibu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir yayın akışı hazırladı. Kral Şakir’in yeni bölümleri saat 13.30 ile 17.30 arasındaCartoon Network’te yayınlanıyor. Disney Channel’da saat 11.00’de Kim Possible: Film Başlıyor, 19.45’te Zombiler 2 TV’de ilk kez ekranlara geliyor.

Eğlenceli öğrenme kanalı Da Vinci TV’de de yeni programlar çocuk izleyicileri bekliyor. Ünlü şef Gordon Ramsay’nin kızı genç şef Matilda Ramsay, saat 18.00’de ekrana gelecek yeni bölümde çocuklara yemek yapmayı öğretirken bir de karaoke partisi düzenliyor. Doktor Xand Van Tulleken ve Doktor Chris’in gerçek hastalarla ilgilenip tıp bilimi ve biyoloji dünyasını keşfedecekleri Görevimiz: İnsan Vücudu, saat 11.30’da ekranlara geliyor. Bilimi Geliştirmek programının 12.30’da yayınlanacak ilk bölümü Yerçekimi Teknesi’nde, çocuklara yerçekimi güçlü bir teknenin nasıl yapılacağı eğlenceli deneylerle gösteriliyor.

23 Nisan’a özel bol hediyeli yarışma

Tivibu’da yer alan Boomerang kanalı ile 23 Nisan’ın 100’üncü yılına özel ödüllü bir yarışma düzenleniyor. Boomerangtv.com.tr’de yanıtlayanlar arasından bir kişiye eğlenceli çizim tableti WACOM ve Tivibu GO Sinema Paketi üyeliği, 10 kişiye de Tivibu GO Sinema Paketi üyeliğiyle birlikte Boomerang Hediye Paketi veriliyor. 26 Nisan 23.59’da sonra eren yarışmaya katılmak isteyen izleyiciler detaylara boomerangtv.com.tr’den ulaşabilir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media