banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

AjandaKolik Reklam>

ZEYNEP HALVAŞİ’NİN İLK ALBÜMÜ “HAZAN KADINI” ÜZERİNE…


Bundan birkaç yıl önce onu Zülfü Livaneli’nin ‘Sevdalım Hayat’ projesinde keşfedip söyleşi için bir araya geldiğimizde “Bir albüm haberi alabilecek miyiz senden?” diye sormuş, o ise bana “Uzun yıllar şarkıcılık olgunluğum oluşsun diye bekledim” diye cevap vermişti. Aradan iki yıl geçti o buluşmanın üzerinden. Güçlü sesiyle ve duruşuyla o günden beri içime işleyen opera sanatçısı Zeynep Halvaşi, bugün ilk albümünün müjdesini veriyor. “Hazan Kadını” Ada Müzik etiketiyle raflarda yerini alırken Halvaşi’nin bu defa sadece kendine ait parçalarını dinlemenin mutluluğunu yaşıyorum. 

 

Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com 

 

“Ben hazan kadınıyım, gönlü hep yaralı… Kalbi kırık, aşka muhtaç, umutsuz halde. Ben hazan kadınıyım. Gözleri nemli, ayakta duran hüzünleriyle dağ gibi yürekli…” 

Albümün müzik direktörlüğünü, Zeynep Halvaşi’nin sohbetimiz sırasında dilinden düşürmediği besteci, orkestra şefi ve aynı zamanda arkadaşı Oğuzhan Balcı var. Şüphesiz dönemin en başarılı müzik insanlarından biri olan Balcı’nın şarkıların düzenlemelerinde de imzası olduğunu söylemek mümkün. 

Ses rengi ve farklı müzik dallarını yorumculuğuna katabilmesiyle dikkatleri çeken bir sanatçı olan Zeynep Halvaşi, albümde farklı tarzlardan eserlere içten yorumu ile ses veriyor. “Hazan Kadını” nda Mesud Cemil ve Yavuz Özüstün şarkılarından, Rumeli, Elâzığ türkülerine uzanan yelpazede sevilen eserler yer alıyor. Bu albümü daha da özel kılan şarkılar ise Oğuzhan Balcı tarafından Zeynep Halvaşi’ye Hazan Kadını için bestelenen 3 yeni şarkı: Ben Hazan Kadınıyım, En Güzel Günümdeyim ve Kır Kahvesi.


“Ben Hazan Kadınıyım” şarkısına Devrin Usta yönetmenliğinde bir de video klip çekildi. Konser özleminin gittikçe arttığı bu tarihi dönemde, Zeynep Halvaşi ve Oğuzhan Balcı, bu özgün albümleri ile dinleyicilerin hasretini bir dem olsun dindirmeyi istiyor. Uzun zamandır özlenen, çok sesli düzenlemeleriyle canlı konser tadında dinlenebilecek “Hazan Kadını”, müziğin hepimizin hayatlarındaki iyileştiriciliğini dinleyicisine ulaştırmayı amaçlıyor. Ben de kişisel olarak Halvaşi’yi tanımış ve tıpkı sesi gibi güçlü kişiliğine de hayran olmuş biri olarak bu albümün daha çok dinleyiciye ulaşmasını ve Halvaşi’nin hak ettiği başarıyı sonuna kadar yakalamasını diliyorum.

Müzik sektöründe birbirinin benzeri şarkıların peş peşe üretildiği “güya” bu üretken dönemde Zeynep Halvaşi’nin şarkılarının yerinin ayrı bir yerde durduğu aşikar… Onu Zuhal Olcay’ı, Serenad Bağcan’ı sevdiğimiz kadar sevmemiz çok olası. Hazan Kadını, sonbaharın tüm renkleri ve Zeynep Halvaşi’nin hem kırılgan hem o çok heybetli ruhuyla iyi müzik dinlemek isteyen herkesi mutlaka ama mutlaka bir yerlere götürecektir. Buna eminim… Çünkü tıpkı şarkının sonunda da dediği gibi “Bu benim halim, çünkü ben böyleyim. Çünkü ben Zeynep’im!”

 

Zeynep Halvaşi: “Kalbiyle muhabbeti olmayan insanın şarkıcılığı samimiyet kazanmıyor”


YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media