ULUS BAKER’İN DÜNYASINI TANIMAK İÇİN “ULUS BAKER’İ OKUMAK”


Onur Eylül Kara’nın derlediği “Ulus Baker’i Okumak”, 2007 yılında kaybettiğimiz değerli sosyolog Ulus Baker’in düşünce dünyasına farklı pencerelerden bakan ve alanının önemli isimlerinin yazılarından oluşuyor. Bu kitap, hem Baker’in dünyasına giriş yapmaya hazırlanan okurlar için bir rehber görevi görüyor hem de bu dünyaya aşina olan okurlar için yeni yollar sunuyor.

Ulus Baker’in yazdıkları, düşünme zevki ve şevki yaratan kalıcı bir iz bıraktı. 2015’ten beri “Ulus Baker Okumaları” adıyla onun metinlerinden biri etrafında hazırlanan sunuşlar ve yürütülen tartışmalar, bu ilham verici etkinin verimli sonuçlarından biri. Bu buluşmalar, Ulus Baker’in denemelerini, estetikten tarihe, felsefeden sosyolojiye, farklı ilgi ve bilgi alanlarıyla etkileşime açtı. Onur Eylül Kara’nın sunuştaki söyleyişiyle, kitap, bu yetkin sunuşlardan bir seçki niteliğinde. Baker’in “derinlere daldıran, uzaklara götüren” yazılarının hakkını veren bir seçki…


Onur Eylül Kara’nın derlemesinde Şükrü Argın, Ali Artun, Mustafa Çağlar Atmaca, Eylem Canaslan, Özge Çelikaslan ve Alper Şen, Gülsüm Depeli, Toros GüneşEsgün, Beliz Güçbilmez, Can Gündüz, Ahmet Gürata, Fulden İbrahimhakkıoğlu, E mre K oyuncu, Barış Mücen, Oktay Özel, Mehmet Şiray, Özgür Taburoğlu, Latif Yılmaz ve Hakan Yücefer’in katkıları yer alıyor. Kitap, İletişim Yayınları’ndan çıktı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media