“Türkiye’de Müzisyen Olmak” belgeseli bir çığlıktır, duyun!

“Kültür Bakanlığı’na gidiyorlar. Kültür Bakanı da şöyle bir soru soruyor: ‘Kaç tane vergi veriyor ki o bahsettiğiniz arkadaşlar. Şimdi bizden bilmem ne istiyorlar’ diyor. Bak bu da doğru. Şimdi müzisyene kolay ödeyebileceği bir götürü vergi ama bir vergi vermeli müzisyen. O zaman ne sağlık problemi oluyor ne bilmem ne oluyor. Şimdi çocukların sigortaları olsaydı bu halde mi olurlardı?”

Ahmet Güvenç

“Müzisyenlik, çok uzun süre bir meslek gibi görünmedi. Bize hep asıl işiniz nedir diye sordular.”

Burhan Şeşen 

Günden güne zorlaşan ülke koşulları birçok sektörde olduğu gibi müzik sektörü ve sektörün emekçilerini de doğrudan etkiliyor. Özellikle pandemi sürecinde ülkemizdeki müzisyenlerin yaşadığı sıkıntılara odaklanan “Türkiye’de Müzisyen Olmak” adlı mini belgesel serisinin ilk bölümü olan “Ben İnsan Değil Miyim?” yayınlandı. Kısa sürede büyük ilgi gören ve ses getiren belgesel hem sektör emekçilerinden hem de izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Usta sanatçılardan genç müzisyenlere, enstrümanistlerden menajerlere sektörün farklı dallarından kişilere kulak kabartan ve sorunlarına çözüm arayan belgeselin ilk bölümünde Burhan Şeşen’den (MÜYORBİR Başkanı, Gündoğarken) Cahit Berkay’a (Moğollar); Ahmet Güvenç’ten (Kurtalan Ekspres) Taner Öngür’e (Moğollar) Kerem Kabadayı’dan (Mor ve Ötesi), Cenk Erdoğan’a; Balık Ayhan’dan (Romanlar ve Müzisyenler Derneği Eş Başkanı); Melek Mosso’ya; Can Ozan’dan; Madrigal’e yirmiye yakın isim yer aldı. Sonki3dört adlı YouTube kanalında yayınlanan; Alper Erdinç, Mert Gider ve Gizem Ertürk tarafından hazırlanan 6 bölümlük mini belgesel serisinin çekimleri tüm hızıyla devam ediyor.

Belgeselin ilk bölümünü buradan izleyebilirsiniz: 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media