banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

“THE DIG” FİLMİNE YAŞ AYRIMCILIĞI SUÇLAMASI


Netflix filmi “The Dig“, 35 yaşındaki aktris Carey Mulligan’ın 56 yaşındaki bir kadını oynaması nedeniyle yaş ayrımcılığı yapmakla suçlanıyor.

29 Ocak’ta vizyona giren Simon Stone imzalı “The Dig” filminde, Hollywood’un başarılı aktrislerinden Carey Mulligan, 1939 yılında arazisini kazması için bir arkeolog tutan Suffolk toprak sahibi Edith Pretty olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’de Sutton Hoo’da “tüm zamanların en önemli arkeolojik keşiflerinden birinde” 7. yüzyıldan kalma bir Anglosakson gemi cenazesini keşfe Basil Brown rolünde ise Ralph Fiennes, Mulligan’a eşlik ediyor. “The Dig”, film eleştirmenlerden övgüler alırken bazı izleyiciler Mulligan’ın neden 59 yaşında ölen Pretty rolünü üstlendiğini sorguladı. Film, Pretty’nin 1939’dan 1942’deki ölümüne kadar olan dönemi kapsıyor.

FİLM ELEŞTİRİSİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN… 

“Ageism” olarak ifade edilen yaş ayrımcılığı, Hollywood’da özellikle kadın oyuncuların seslerini yükseltmeye çalıştığı konuların başında geliyor. Poldark dizisinin aktörlerinden Beatie Edney de konuya dikkat çekerek Twitter hesabında “40 yaşın üzerindeki kadınların ekrana gelmesine izin vermiyorlar, değil mi? #ageism #middleagedwomen” şeklinde not düştü.

Oyuncu Catherine Russell ise şu tweeti attı: “Bayan Mulligan’ı suçlamıyorum, hepimizin bu işe ihtiyacı var, ama lütfen, eğer film/dizi o yaştaki bir kadının oynamasını gerektiriyorsa lütfen bize verin!”

 

THE DIG: ARKEOLOJİK KAZIDAN ÇOK AŞK KAZISI GİBİ…

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media