The Beatles mı The Rolling Stones mu?


Yıllardan beri süregelen bir kıyaslamanın tam ortasındayız yeniden. The Rolling Stones mu daha iyi müzik yapar yoksa The Beatles mı? Kimilerine göre Rolling Stones da iyi bir gruptur ama her kesime hitap etmez. Mesela kızlar The Beatles konserinde daha çok çığlık atar. İşte yılların anket misali sorusuna bu defa taraflar cevap veriyor. Önce Paul McCartney ve sonrasında Mick Jagger… Cevaplar gelsin lütfen…

1960’ların unutulmaz rock grubu The Beatles efsanesinin rüzgârı hiç durmadan esmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir radyo programına katılan The Beatles elemanlarından Paul McCartney, The Rolling Stones ile The Beatles arasındaki o kıyaslamayı yaparak cevabı verdi: “The Rolling Stones da çok iyi grup ama The Beatles daha iyi.” Howard Stern’e konuşan McCartney, “The Stones’un kökleri bluesdur. Bizdeki etkiler daha fazlaydı” açıklamasında bulundu.

Bundan 50 yıl önce dağılmış olmalarına rağmen hâlâ dünyanın en iyi gruplarından biri olarak gösterilen (bazı müzik otoritelerine göre en iyisi) The Beatles’ın etkisi inkar edilemez bir gerçek.

Paul McCartney ve Mick Jagger.

Ancak Paul McCartney’yin cevabının ardından The Rolling Stones grubunun solisti Mick Jagger’ın da bu kıyaslamaya cevabı gecikmedi. Yeni Roling Stones single’ları “Living in a Ghost Town”ı bu hafta itibariyle tanıtmaya başlayan Mick Jagger ve Keith Richards, DJ Zane Lowe’un Apple Müzik Şovu’ndaydı.

Neredeyse 60 yıllık bu dost rekabet hakkında Mick Jagger, Paul McCartney’yin yaptığı kıyaslamaya gülerek şunları söyledi: “Bu çok komik. Paul benim canımdır. Aslında böyle bir yarış yok. The Rolling Stones, yıllardan beri büyük konserler yapan bir gruptur.  The Beatles için bunu söyleyemeyiz. 70’lerden beri dev stadyumlarda konserler veriyoruz. Bu iki grup arasında çok büyük farklar var. Bir grup çok şanslı ki hâlâ stadyumlarda müziğini yapıyor. Diğer grupsa artık yok.” 

Peki sizce hangisi daha iyi? The Beatles mı yoksa The Rolling Stones mu?

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media