banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Gökçe İrten: “Kim hangi öyküde ‘Ah! İşte bu benim!’ diyecek çok merak ediyorum”


15 minik öykü… Hem yazdı hem çizdi… Biz onun çizgilerine alışıktık daha çok; şimdi cebinden çıkardığı öykücükleriyle, kendine has resimlerini hikâyeleriyle birleştiriyor. Yaptığı kolaj çalışmalarıyla tanınan tasarımcı Gökçe İrten ile Doğan Egmont’tan çıkan tazecik kitabı “Siz Hiç Bir Kitaba Sarıldınız mı?” hakkında konuştuk.

Sosyal mesafenin hüküm sürdüğü korona günlerinde sanatla aramızdaki mesafeyi yakınlaştırmak en güzeli! Kimselere sarılamazken kitaplara sarılmak da yapılacak en iyi şeylerden biri, hiç kuşkusuz! Çocuk kitabı yazarı ve çizeri Gökçe İrten de yeni kitabı “Siz Hiç Bir Kitaba Sarıldınız mı?” ile miniklerin sarılacağı sıcacık bir kitaba imza atıyor. Çocukların hayal gücünü zenginleştirecek öykülerle ve resimlerle arkadaşlık, aile ilişkileri, paylaşmak, büyümek gibi pek çok konuya dokunuyor. 5-8 yaşındaki çocuklara ilham kaynağı olacak “Siz Hiç Bir Kitaba Sarıldınız mı?”, evde kaldığımız şu günlerde çocuklar için tatlı bir arkadaş! Bizden söylemesi…

Çocuklar için yazıp çizmeye nasıl karar verdin? Nasıl başladı bu yolculuk?

Aslında İspanya’da eğitim alırken gördüğüm şahane çocuk kitaplarıyla bir zemin oluştu diyebilirim. Kendime çocuk kitapları almaya, okuyup incelemeye başladım. Daha çok okuyup daha da çok sevdim. Akademik bölümü ise, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki lisansımdan sonra yüksek lisansımı Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde yapmamla oldu. Tezimi çocuk kitaplarının tasarım öğeleri üzerine yapınca işin içine iyice dalmış oldum. Tez projesi olarak bir sessiz kitap yapıp yayınevlerinin yolunu tuttum. “Kim Bu Gelen” basıldı ve okurla yolculuk başladı.


Bir kitap fikri nasıl ortaya çıkıyor? Önce metin mi geliyor aklına yoksa görseller mi oluşmaya başlıyor?

Aslında bir fikir geliyor. Nasıl geliyor ben de bilmiyorum. Bazen gelsin diye çok bekliyorum ama gelmiyor. Önce bir animasyon gibi gözümde oynamaya başlıyor. Çizer yönüm ağır bastığı için görsel kareler oluşuyor kafamda, sonra metin. Bazen de komik bir cümle geliveriyor aklıma, sonra onun görseli. Yani değişken aslında.

Kendi kitaplarını yazıp resimliyorsun, bunun avantajları neler? Dezavantajları var mı?

Çok keyifli olduğu kesin. Kendim yazıp çizdiğim için görsel- metin bütünlüğünün daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Yani tek bir kişinin elinden çıktığı için demem daha doğru. Metinle görsel çakıştığında istediğim yeri değiştirme lüksüm var, özgürüm. Benim için avantajları ağır basıyor. Dezavantajı ise karar verme bölümü. Tek kişisiniz, kağıt size bakıyor siz kağıda…

Kitabı okuyunca çok güzel bir çocukluk geçirdiğini düşünüyoruz. Öyle mi gerçekten? Buradaki öykülerin ne kadarı doğru?

“Öyküler gerçek kişi ve olaylardan esinlenerek kitaba uyarlanmıştır.” (Gülüyor.)  Öyküler doğru, gerçek. Kitaptaki duygu değişimlerinin hepsine sahibim, hepimiz sahibiz. Mutluyum, sabırsızım, inatçıyım, hevesliyim. Ha! Barbunya çuvalı öyküsü doğru mu dersen, maalesef o da doğru!

Çocukken çok kitap okur muydun? En sevdiğin kitap hangisiydi?

Okurdum. Annem ve babamın aldığı dev basım klasikler serisi vardı. (Hâlâ evde!) Dev gibi dediysem, hakikaten öyle. O zaman boyum kadardı tabii, şimdi o kadar değil. İki kitap boyunda gibi, onlar radikal boyutlarıyla en sevdiklerimdi. Bir de pop-up kitaplar alıyorlardı, 3 boyutlu. Açıp kapanmaktan paramparça olup babamın yapıştırmaktan usandığı… Nedense en sevdiğim “Bremen Mızıkacıları” olarak kazınmış aklıma.

Yeni kitap fikirleri var mı?

Aa, olmaz mı? Kitaptaki sabırsızlıklarından kolye yapan kız kim dersin? (Gülüyor.) Bir kitap bitmeden aklıma bir de şu gelmişti deyip not alırken buluyorum kendimi. Fakat önce bu kitabın heyecanı içindeyim. Kim hangi öyküde “Ah! İşte bu benim!” diyecek çok merak ediyorum. Sabırsızlanıyorum! Herkese sevgiler…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media