Sonsuza kadar kadınların yol göstericisi: “Barış Gelini” Pippa Bacca’nın filmi bu

ajandakolik


31 Mart 2008’de “Barış Gelini” Pippa Bacca, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında  tecavüze uğramış ve boğularak öldürülmüştü. Pippa Bacca’nın ölümünün ardındaki gerçekler şimdi bir sinema filmi olarak sesini duyuruyor. Ve Pippa, sonsuza dek dünya üzerinde barış umudunu haykıran kadınların yol göstericisi olmaya devam ediyor.

“Bu, başkalarına güvenmenin, güven verdiğiniz takdirde karşılığında sadece iyilik görebileceğinizi kanıtlamanın bir yolu.” 

Pippa Bacca

“Barış Gelini” olarak bilinen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualino di Marineo tüm dünyanın tanıdığı ismiyle Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro, 8 Mart 2008’de ‘Barış Gelini’ adını verdikleri proje için şiddetin hakim olduğu ülkelere barış ve sevgi mesajı vermek için yola çıkmışlardı. İki kadının Milano’dan başlayan yolculukları, Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek, Tel-Aviv’de son bulacaktı. Barış isteyen Pippa ve Silvia’nın bu projedeki başlıca mottoları; “İnsanlara güvenmekti.” Otostopla seyahat etmeyi de bu sebeple seçtiler.

Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro.

Türkiye’ye geldikten sonra arkadaşı Silvia ile yolları ayrılan ve sonrasında tek başına yaptığı otostopta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortadan kaybolan İtalyan sanatçının tecavüz edilip boğularak öldürüldüğünü öğrendik. Pippa’nın kayboluşu kendisinden haber alamayan ailesinin başvurusu üzerine 3 Nisan’da medyada yer bulmaya başladı. Pippa’nın en son bindiği kamyonetin sahibi Murat Karataş, göz altına alınarak tutuklandı.


Yıllar sonra 2020’de İtalyan yönetmen Simone Manetti’nin yorumuyla Pippa’nın kamerasındaki gerçekleri de kapsayan bir film yapıldı: “I’m In Love With Pippa Bacca”. Pippa ile ilgili aradığımız gerçekleri farklı bir anlatım dilinde bize sunacak olan bu film Serpil Altın Film’in Türkiye’deki lisans haklarını almasıyla “Barış Gelini: Pippa Bacca” ismiyle çok yakında Türk seyircisi ile buluşacak. Pippa’nın kamerası ölümünden sonra tüm gerçekleri ve sırları bize anlatacak!

Pippa Bacca 12 yıl sonra bugün bile sonsuza dek dünya üzerinde barış umudunu haykıran kadınların yol göstericisi olmaya devam ediyor. Bu filmle barışın bir kez daha önemini kavrayacağız. Bir umutla insan olarak bakabilmek için…

 

 

 

 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SALT ONLINE'ın 56. Kütüphane Haftası için hazırladığı seçki

SALT ONLINE‘ın 56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde hazırladığı seçki her yerden erişiminize açık. GOOGLE AND THE WORLD BRAIN 3-17 NİSAN TAKVİME EKLE: […]