SALT ONLINE’ın 56. Kütüphane Haftası için hazırladığı seçki

SALT ONLINE‘ın 56. Kütüphane Haftası (30 Mart-5 Nisan) özelinde hazırladığı seçki her yerden erişiminize açık.

GOOGLE AND THE WORLD BRAIN 3-17 NİSAN TAKVİME EKLE: ICAL / GOOGLE TAKVİM

Google’ın bugüne dek yayımlanmış her kitabı tarama projesinin tek amacı, geleceğe miras bir dijital kitaplık oluşturmaktan mı ibaret? SALT, Ben Lewis’in 2013 yapımı Google and the World Brain [Google ve Dünyanın Beyni] belgesel filmini çevrimiçi gösterime sunuyor. 90 dakikalık İngilizce filmi, 3-17 Nisan tarihlerinde SALT Online YouTube kanalından Türkçe altyazılı olarak izlemek mümkün.

KİTAPLAR

SALT’ın ilgi ve üretim alanları etrafında 2011’den bu yana yayımladığı seçili kitaplar hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir; kurumun Türkçe ve İngilizce dillerindeki bütün basılı yayınlarını Robinson Crusoe 389 Kitabevi web sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ: KÜTÜPHANELER

SALT Araştırma bünyesindeki “Mimarlık ve Tasarım” ve “Kent, Toplum ve Ekonomi” koleksiyonlarından derlenen kütüphane fotoğrafları albümü SALT Online Flickr hesabında erişime açıldı. 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın sonlarına Türkiye’deki kütüphane yapılarının arşiv görsellerini incelemek için tıklayın.


HARİKA-KEMALİ SÖYLEMEZOĞLU ARŞİVİ

Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü’nün ilk kadın mezunlarından olan ve 15 Mart’ta aramızdan ayrılan Harika Alpar Söylemezoğlu’nun (1918-2020) SALT Araştırma’ya bağışladığı arşive erişim için tıklayın. Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi, mimar çiftin eğitim hayatları ve mesleki projelerinden muhtelif görsel, yazışma, eskiz ve teknik çizimin yanı sıra seyahat fotoğrafları ve kişisel belgelerinden oluşuyor. Koleksiyonda, 1940’larda Türkiye’de mimarlık ve eğitimcilikle uğraşan ve Söylemezoğlu çiftinin dostu olan Paul Bonatz’a dair önemli bir belge grubu da yer alıyor.


TOMUR ATAGÖK ARŞİVİ

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin müdür yardımcılığı görevinde bulunan (1980-84), Resim ve Heykel Müzeleri Derneği yönetiminde ve İstanbul Sanat Müzesi Vakfı yönetim kurulunda yer alan sanatçı, eğitimci ve müzeci Tomur Atagök’ün arşivini incelemek için tıklayın. 1970’lerden bugüne sanat üretimlerine dair belgeleri içeren arşiv ayrıca, Türkiye müze tarihi ve kadın sanatçılar üzerine uzun soluklu çalışmalardan örnekleri kapsıyor.

SÖYLEŞİ 

Nevzat Sayın, 1978’de kurulan Bektaş Özyönetim Mimarlık İşliği’ndeki çalışma anlayışı ve üretim süreçleri üzerine Cengiz Bektaş (26.11.1934-20.03.2020) ile söyleşiyor. SALT Araştırma Cengiz Bektaş Arşivi çalışmaları paralelinde Aralık 2016’da SALT Galata’da düzenlenen programın video kaydına erişim için tıklayın.

BU HAFTA AYRICA
• SALT’ın bauhaus imaginista: Uzaklarda. İstanbul ve Basma Alsharif sergisi Orada Her Kimse ‘den seçili film ve videoları 14 Nisan’a kadar çevrimiçi izlemek mümkün.

• SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarına dair merak ettiklerinizi Araştırma ve Programlar ekibinin yanı sıra bir grup gönüllü araştırmacı, eğitmen ve uzman cevaplıyor. Sorularınız için tıklayın.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media