banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

SALT Beyoğlu’nun ve SALT Galata’nın güncel seçkileri dijitalde


SALT
 Beyoğlu ve SALT Galata, salgın nedeniyle evlere kapandığımız bu süreçte dokuz yıllık birikimini derleyerek incelemeye açtı. Güncel seçkileri saltonline.org ve bültenlerden takip edebilirsiniz. 

BAUHAUS IMAGINISTA: UZAKLARDA. İSTANBUL

SALT Beyoğlu’nda geçen Ocak ayında açılan sergide sunulan üç film, SALT Online YouTube kanalında yayına alındı. Mimar ve mimarlık tarihçisi Zvi Efrat’tan 2019 yapımı Scenes from the Most Beautiful Campus in Africa [Afrika’nın En Güzel Kampüsünden Görüntüler], Charles ve Ray Eames’in 1958 tarihli “Hindistan Raporu”na dayanan Lota (1979) ve 1985’te çekildiği düşünülen Jawaja Project: A Case Study [Jawaya Projesi: Bir Vaka İncelemesi] filmlerine Türkçe altyazılı olarak 14 Nisan’a kadar ulaşılabilir.


ORADA HER KİMSE

Filistin diyasporasından görsel sanatçı Basma Alsharif’in SALT Galata’da geçen Şubat ayında açılan sergisinden 2013 yapımı Home Movies Gaza [Gazze Amatör Filmleri] (Türkçe altyazılı) ve 2014 yapımı Deep Sleep [Derin Uyku] (diyalogsuz) videoları 14 Nisan’a kadar SALT Online YouTube kanalından izlenebilir.

SALT ARAŞTIRMA’YI BİR BİLENE SORUN

1.840.000 dijital belgeden oluşan arşiv koleksiyonları hakkında sorularınız, SALT Araştırma ve Programlar ekibinin yanı sıra, aralarında Ümit Fırat Açıkgöz, Faruk Alpkaya, Ahu Antmen, Aynur Gürlemez Arı, Sakine Çil, Pelin Derviş, Ahmet Dönmez, Ulaş Karakoç, Vasıf Kortun, Taybuğa Aybars Mamali, Aslı Odman, Dilara Oruç, Waseem Ahmad Siddiqui, Bülent Tanju, Gizem Tongo, Murat Tülek ve Murat Yümlü’nün de bulunduğu bir grup gönüllü araştırmacı, eğitmen ve uzman tarafından cevaplandırılıyor.

CENGİZ BEKTAŞ ARŞİVİ

Kendisini bazen “ozan-mimar-yazar”, bazen de “yüksek mühendis-mimar” olarak tanımlayan ve 20 Mart’ta aramızdan ayrılan Cengiz Bektaş’ın 60 yıllık mesleki üretiminin yanı sıra, kişisel hayatından yazılı ve görsel belgeleri derleyen arşivini incelemek için tıklayın.


GÜLSÜN KARAMUSTAFA ARŞİVİ

40 yılı aşkın sanat pratiğinde göç, yerellik, kimlik, kültürel farklılık ve toplumsal cinsiyet gibi konuları farklı açılardan ve çeşitli mecralar üzerinden ele alan ve 2014’te Prince Claus ödülüne layık görülen Gülsün Karamustafa’nın üretimini detaylandıran arşivini incelemek için tıklayın.

KONUŞMA

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Edhem Eldem’in, İstasyon programları kapsamında Mart 2019’da SALT Beyoğlu’nda yaptığı “Tarihçi Gözüyle Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi” konuşmasının video kaydına erişim için tıklayın.

L’INTERNATIONALE ONLINE

SALT‘ın üyesi olduğu L’Internationale konfederasyonu ve partner kurumlarının ortak platformu L’Internationale Online yeni tasarımıyla yayına girdi. Sanat, kültür ve politika alanlarında kritik konulara odaklanan platform, aciliyet gerektiren güncel meselelere dair kapsamlı araştırma ve görüş yazıları ile söyleşi videoları ve ücretsiz e-yayınları içeriyor. Siteye yeni eklenen Yayın Kanalı’ndaysa, video işleri ve canlı performanslar ile gösterim programları yer alıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media