“ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN HAYATINI KAYBETTİĞİ 10 TEMMUZ’A YETİŞSİN DİYE ŞARKIYI KISA SÜREDE YAPTIK”


“Yüreği yananları

Hiç kimse durduramaz
Sönmeyecek ateşin
Ali İsmail Korkmaz”

Tüm hakları Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na (ALİKEV) ait olan ve geliri de Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na kalacak olan “Ali İsmail Korkmaz” şarkısını karanfil gibi elden ele uzatıp söyleme zamanı… Şarkının sözlerini Muzaffer Gezer ile birlikte yazan aynı zamanda bestesini de yapan Zehra Er ile konuştum. Şarkının duyurulması için pek çok kanala başvurduklarını ancak yeterince destek alamadıklarını söyledi.

Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com 

Temmuz canımızı yakan bir ay. Kaybettiklerimiz, yitirdiklerimiz hep bu temmuz sıcağında…  Sivas’ından Ali İsmail Kormaz’ına her temmuz canımızın ağrısı artar da eksilmez, eskimez.
Eskişehir’de sekiz yıl önce 10 Temmuz’da hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için geçtiğimiz haftalarda söylenen bu şarkıdaki gibi:

Eksilir yüreğim
Eksilir bir ormanda
Bir karahindibağı
Kalır avucumuzda


Gezi direnişi eylemleri sırasında polis ve sivil kişilerce darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz için bestelenen şarkıyı duymuş olmalısınız. Cahit Berkay, Erdal Bayrakoğlu, Ender Balkır, Hilmi Yarayıcı, Hüseyin Turan, İnan Tat, Mahu Hena Yarayıcı, Mazlum Çimen, Muzaffer Gezer, Pınar Aydınlar, Seyfi Yerlikaya, Soner Olgun, Zehra Er, Zeynep BakşiKaratağ gibi pek çok sanatçı, bu çok kısa sürede ortaya çıkan şarkıya ses veren isimler.

Şarkının söz yazarları Zehra Er ve Muzaffer Gezer

Şarkının yaratıcılarından Zehra Er, “Ali İsmail Korkmaz” şarkısının hikayesini Ajandakolik’e anlattı: 

“Ben Ali İsmail Vakfı gönüllü koşucusuyum. Biz vakıfta koşarak öğrencilere burs topluyoruz. Ali’nin annesi Emel anneyi, Şahap babayı ve kardeşi Gürkan Korkmaz’ı çok yakından tanıyorum. O kadar güzel bir aile ki… Bu sene Ali İsmail için ne yapabilirim diye düşünürken bir şiir çıkıverdi gönlümden. İlk defa bir şiir yazabildim, iki kıtaydı sonra besteledim. Ardından dizelerin devamı geldi. Muzaffer Gezer’e danıştım nasıl oluyor diye.  Kalemi çok kuvvetli bir şairdir. Onun da yardımıyla bir mısrayı çıkardık ve başka bir mısra ekledik derken son hali dinlediğiniz gibi. Ben kendi kendime şarkıyı söylerken ve Emel anneye dinleteceğim derken aklımıza bu fikir geldi. Dedik biz bu işi projeye çevirelim, sanatçılara ulaşalım. Kabul edenlerle şarkıyı hep birlikte söyleyelim. Şarkıya gelecek olan tüm gelir de Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na ait olsun. Böylece tüm telif haklarımızdan feragat ederek izlenme oranlarından gelecek tüm geliri vakfa bağışladık. Şarkıyı Ali İsmail’in hayatını yitirdiği gün 10 Temmuz’a yetişsin diye çok kısa bir sürede yaptık. İki hafta içinde bir haftada kayıtlar alındı, kalan son haftada da montaj ve aranje derken anca yetişti. Sesimizi duyurmak için o kadar kanallara ulaşmak istedik ama ne yazık ki pek fazla haber çıkmadı. Bu fikrin hayat bulmasında bana yardımcı olan, seslerini sesimize katan sanatçılarımıza çok teşekkür ederim. Öyle güzel bir zincirin halkası oldular ki…” 

Şarkının sözleri şöyle:

Eksilir yüreğim
Eksilir bir ormanda
Bir karahindibağı
Kalır avucumuzda

Eksilir görünür
Hep daha çoğalarak
Düştüğün yerde Alim
Bahara döner toprak

Düşlerin yadigar
Sana söz sana yemin
Seninle var olacak
Özgür dünya özlemin

Yüreği yananları
Hiç kimse durduramaz
Sönmeyecek ateşin
Ali İsmail Korkmaz

Vuruldu kırıldı
Fidanlarım dalından
Kızıl bir nehir akar
Çocukların alnından

Umudu kuşandık
Yola koyulmak gerek
Sen benim kardeşimsin
Çok bedende tek yürek

Düşlerin yadigar
Sana söz sana yemin
Seninle var olacak
Özgür dünya özlemin

Yüreği yananları
Hiç kimse durduramaz
Sönmeyecek ateşin
Ali İsmail Korkmaz
***

HEP BÜYÜK HARFLE: ALİ İSMAİL KORKMAZ

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media