Shakespeare ilk defa Karagöz perdesinde

ajandakolik 1

Tiyatro tarihinin en önemli oyun yazarlarından William Shakespeare’in Hamlet’i Türkiye’nin geleneksel gölge oyunu Karagöz’e uyarlandı.

Oyuncu, yazar Ayhan Hülagü’nün yönettiği tek kişilik oyun “Hamlet Rüyası”, 700 yıllık Karagöz gölge oyunuyla 400 yıllık Shakespeare oyununu ilk defa bir araya getirdi. Amerika’da izleyiciyle buluşan oyun, uluslararası festivallerde de sahnelenecek.

KARAGÖZ’E SHAKESPEARE, SHAKESPEARE’E KARAGÖZ BULAŞTI 
İngiliz yazar William Shakespeare dünyada oyunları en çok sahnelenen yazar olarak biliniyor. Amerika’da geleneksel Anadolu gösteri sanatlarını tanıtmak amacıyla kurulan U.S. Karagoz Theatre Company sıra dışı bir projeyle Hamlet oyununu yeniden sahneye taşıdı. Tiyatronun sanat yönetmeni Ayhan Hülagü’nün yönetip tek başına tüm karakterleri canlandırdığı oyun, hayal perdesinde gölge oyunu formatında seyirciyle buluşuyor. Oyunda Amerika’ya yerleşen iki dostun kendi tiyatrolarını kurup Hamlet oyununu oynama sürecini konu ediniyor.

Ünlü oyun geleneksel Karagöz gösterisi için yeniden yazıldı. Geleneksel formda olduğu gibi tek sanatçı tarafından ve İngilizce oynatılıyor. 12 karakterin seslendirildiği oyun için 30 yeni kukla geleneksel formatta tasarlandı. UNESCO tarafından Türkiye’nin somut olmayan kültürel miras ilan edilen Karagöz gölge tiyatrosu yeni yorumuyla Amerika’da gösterilere başladı.

Dünya prömiyerini Baltimore Theatre Project’te yapan oyun, Amerika’daki gösterimlerinin ardından Fas Uluslararası Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Zulfa Eyles’in çevirdiği oyuna Keknus Sıdık danışmanlık yaptı, Yunus Sarıca ile Ozan Etuzsoy ses ve efekt tasarımını üstlendi.

 

Dünyanın saygın festivallerinde perde açan, atölyeler düzenleyen U.S. Karagoz Theatre Company, tarihinde Karagöz gölge oyununu ilk defa Broadway’e taşıyan ekip olarak biliniyor.

Paylaş ki çoğalsın:

One thought on “Shakespeare ilk defa Karagöz perdesinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Nice 10 yıllara Arter!

Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kurum olarak 8 Mayıs 2010’da İstiklal Caddesi’nde açılan ve 2019 yılında taşındığı Dolapdere’deki yeni binasında sanatın tüm disiplinlerini kapsayan bir kültür merkezine dönüşen Arter, 10. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 10 yılda gerçekleştirdiği 50’ye yakın özgün sergi bağlamında 200’den fazla yapıtın üretimine destek veren ve yayınlarıyla sanat […]