Nice 10 yıllara Arter!

Vehbi Koç Vakfı’na bağlı bir kurum olarak 8 Mayıs 2010’da İstiklal Caddesi’nde açılan ve 2019 yılında taşındığı Dolapdere’deki yeni binasında sanatın tüm disiplinlerini kapsayan bir kültür merkezine dönüşen Arter, 10. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

10 yılda gerçekleştirdiği 50’ye yakın özgün sergi bağlamında 200’den fazla yapıtın üretimine destek veren ve yayınlarıyla sanat tarihi yazımına katkıda bulunan Arter, yeni binasında zenginleşen çokdisiplinli programıyla herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu olmaya devam ediyor.

“SANAT İÇİN ALAN”

Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter, 8 Mayıs 2010’da İstiklal Caddesi’ndeki binasında, “sanat için alan” alt başlığıyla açıldı. İstanbul kültür-sanat hayatının ana arterinde özgün sergiler ve yayınlarla geçen dokuz yılın ardından 2019’da taşındığı Dolapdere’deki yeni binasında Arter, sanatın tüm disiplinlerine kucak açan bir kültür merkezine dönüştü. Bu yeni dönemde günümüz sanatını tüm boyutlarıyla geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen Arter, 10. kuruluş yıldönümünü üretmenin ve paylaşmanın heyecanıyla karşılıyor.

Arter, 2010 yılında İstiklal Caddesi’ndeki binasında René Block küratörlüğünde koleksiyondan oluşturulan Starter başlıklı sergiyle açıldığında, projenin ileriki adımları ve nihai hedef de kamuoyuyla paylaşıldı. Arter, VKV’nin ileride açmayı planladığı, çağdaş sanat müzesi işlevlerini içinde barındıracak kurum için bir “öğrenme ve laboratuvar alanı” olacaktı. İstanbul’un kültür-sanat hayatının ana arterinde faal olduğu yıllar boyunca Arter toplam 35 sergi gerçekleştirdi; bu sergilere eşlik eden kitaplar yayımladı; konuşmalar, atölye çalışmaları ve gösterimlerle programını zenginleştirdi.

İstiklal Caddesi’ndeki faaliyet yılları aynı zamanda Arter ekibinin oluşması, genişlemesi ve beraber çalışma tecrübesi edinmesi anlamında da bir hazırlık fırsatı sundu. Hedeflenen yeni binanın mimarî projesi, 2013 yılında açılan davetli yarışmayı kazanan İngiliz mimarlık ofisi Grimshaw Architects tarafından hazırlandı. 9 Eylül 2019’da Dolapdere’de açılan yeni binayla beraber Vehbi Koç Vakfı, 2005’te konan hedef doğrultusunda, Türkiye’ye sürdürülebilir bir kültür-sanat kurumu ve müze işlevleri içermek üzere tasarlanmış değerli bir kültür yapısını kazandırmış oldu.


10 YILDA 50’YE YAKIN ÖZGÜN SERGİ

Misyonunun özünde Türkiye’de çağdaş sanat üretimini desteklemek, bu üretimin belleğini bir arada tutmak ve yaratıcı sergileme/yorumlama biçimleri aracılığıyla kamuyla paylaşmak yer alan Arter, kuruluşundan bu yana geçen 10 yıl zarfında gerçekleştirdiği 50’ye yakın özgün sergi bağlamında 200’den fazla yapıtın üretimine destek verdi; çağdaş sanat alanındaki güncel üretimi izleyicilerle buluşturdu. Sergilere eşlik etmek üzere hazırladığı iki dilli yayınlarla özgün araştırmaların hayata geçmesini ve yeni metinlerin oluşturulmasını destekleyerek sanat tarihi yazımına ve bu alandaki bilgi üretimine katkıda bulundu. Yeni binasında hayata geçirdiği kitabevi ve kütüphanesiyle, programlarına paralel olarak güncellenen yayın seçkisini ve kaynakları daha geniş kitleler için erişilebilir kıldı. Öğrenme içerikleri aracılığıyla herkesi yaratıcı sürecin parçası olmaya davet ederken çağdaş sanatı üretildiği bağlam, ziyaretçilerin gündelik deneyimleri ve hayal gücüyle ilişkilendirerek yorumlamaya açmayı sürdürdü. Yeni binasında sahne sanatları, klasik, çağdaş ve elektronik müzik, film, performans sanatı ve dijital sanatlar gibi pek çok disiplinin yenilikçi örnekleri ve nitelikli yorumlarına alan açarak programını sanatın tüm disiplinlerini içerecek şekilde zenginleştirdi.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media