AjandaKolik Reklam

 

 

SAHA STUDIO BEŞ SANATÇININ ÜRETİMLERİYLE 25 MAYIS’TA KAPILARINI AÇIYOR


Türkiye çağdaş sanatını destekleyen projeleriyle 10. yılını geride bırakan SAHA’nın Beyoğlu’nda sanatçı, küratör, yazar ve araştırmacılar için kurduğu SAHA Studio, dönem sonu sunumlarıyla 25 Mayıs 2022 günü kapılarını açıyor.

Ekim 2021’den beri araştırma ve üretimlerini SAHA Studio’da yürüten sanatçılar Eser Epözdemir, Berat Işık, Ali Miharbi, İz Öztat ve TUNCA’nın desen, video, heykel ve yerleştirme gibi farklı mecralarda ürettikleri çalışmalarını 25-28 Mayıs tarihleri arasında her gün 12.00-19.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Sanatçıların SAHA desteğiyle ürettikleri çalışmalarının bağlamı hakkında bilgi edinme imkânı sunan SAHA Studio Açık kapsamında bir dizi etkinlik de düzenleniyor.


Sanatçı Gülsün Karamustafa, küratör Özge Ersoy ve SAHA direktörü küratör Çelenk Bafra’dan oluşan seçici kurulun SAHA Studio’nun geçmiş katılımcıları ve bağımsız küratörlerden öneri alarak davet ettiği beş sanatçı, SAHA Studio’da ürettikleri işlerin kavramsal ve sürece özgü detaylarını konuşma ve söyleşilerle paylaşıyor: Eser Epözdemir su ve zamanı ilişkilendirmeyi deneyen bir söyleşiye Serhan Ada’yı davet ediyor. İşlerinin gündeme getirdiği sosyopolitik ve hafızaya dair meselelere sinemaya özgü kavramlarla yaklaşan Berat Işık, Yekhan Pınarlıgil ile bu iki pratiğin ortak dili üzerinden sohbet ediyor. Ali Miharbi, sanatçı konuşmasında 2016’dan bu yana tuttuğu ve pandemi döneminde derlediği notlarla hazırladığı sanatçı kitabında geçen kavramları, stüdyoda ürettiği işe de değinerek anlatıyor. İz Öztat, Zişan’ın (oto)biyografi kurgusunun bir bölümü olarak ürettiği çalışmasında birlikte çalıştığı Ra ile süreci ve kolektif çalışma yöntemlerini paylaşırken, TUNCA ise Ezgi Bakçay ile bir performans eşliğinde yapacağı söyleşide, dinleyicileri kişisel ve toplumsal tarihin ütopya ve distopyaları arasında, günümüz arka planında bir geziye çıkarıyor.

Katılımcılarına SAHA’nın yurtiçi ve yurtdışındaki ortaklıklarının katkısıyla diyalog, iş birliği ve birlikte öğrenme olanakları sunan SAHA Studio, davetli sanatçılara uzun süreli atölye ve ortak çalışma mekânı ile projeleri için araştırma ve eser üretim fonu sağlıyor; Türkiye’nin farklı kentlerinden görsel sanatçıların yanı sıra, yurtdışından yazar ve küratörlerin araştırmalarını İstanbul sanat ortamıyla etkileşim içinde geliştirmelerini destekliyor.

SAHA Studio Açık

25-28 Mayıs 2022

Her gün 12.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Konuşma ve Söyleşiler:

 25 Mayıs 2022, Çarşamba

 12.00-15.00      Basın ön izleme

17.00-18.00      Sanatçı konuşması: Ali Miharbi, Ham madde

18.00-19.00      Söyleşi: Eser Epözdemir & Serhan Ada, Bir mekân, su ile zaman

26 Mayıs 2022, Perşembe

18.00-19.00      Sanatçı konuşması: İz & Ra, Yapım Aşamasında: Uf

27 Mayıs 2022, Cuma

17.00-18.00       Söyleşi: Berat Işık & Yekhan Pınarlıgil, Göz kamaşması, ışık ve hafıza üzerine bir sohbet

18.00-19.00      Performans ve söyleşi: TUNCA & Ezgi Bakçay, 3-2-1!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media