PROF. DR. NACİ GÖRÜR YAZDI: ÇOCUKLAR İÇİN DEPREM KİTABI

Japonya gibi deprem konusunu çözmüş ülkeler deprem kültürünü çocukluktan itibaren aldıkları eğitimle oluşturdular… Çocuklar İçin Deprem Kitabı da bu kültürü oluşturmaya yardımcı olmak için Prof. Dr. Naci Görür tarafından yazıldı.

Ülkemizde deprem gelir geçer bir olay sanılıyor. Fakat deprem bu ülkenin gerçeği. Hep vardı, olmaya da devam edecek. Ama depremlerin verdiği zararı en aza indirmek mümkün. Bu da öğrenmekle mümkün. Eğer yeterli bilgi edinir ve öğrendiklerimizi uygularsak deprem korkulacak bir şey olmaktan çıkar. Çocuklar İçin Deprem Kitabı bizi deprem hakkında bilinçlendirmek, depremi anlamamızı sağlamak ve doğru bilinen yanlışları, yapılması gerekenleri anlatmak için yazıldı.

Prof. Dr. Naci Görür depremlerden hasarsız kurtulmak için en çok çocuklara ve gençlere güvendiğini söylüyor ve şunları ekliyor: Her depremde evlerimizi, canlarımızı kaybediyor; büyük acılar çekiyoruz. Depremin üzerinden zaman geçince de unutuyoruz. Halbuki deprem, bu ülkenin bir gerçeği. Milyonlarca senedir devam ediyor ve devam edecek. Depremi durduramayız. Yapabileceğimiz tek şey “deprem dirençli kentler” oluşturarak depremlerden hasarsız veya en az zararla kurtulmaktır. Bu mümkündür. İleri ülkeler bunu başarmıştır. Biz de başarabiliriz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media