banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

PICASSO’NUN “PENCERENİN YANINDA OTURAN KADIN” PORTRESİ SATIŞA ÇIKIYOR


20. yüzyılın en ünlü ressamlarından Pablo Picasso’nun sanatına ilham perisi olmuş genç sevgilisinin portresi olan 1932 tarihli “Pencerenin Yanında Oturan Kadın” resmi,  11 Mayıs’ta New York’taki Christie’s Müzayede Evi’nde mezata çıkacak. Tablonun en az 55 milyon dolar (yaklaşık 450 milyon TL) civarı bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Tabloya esin kaynağı olan  Marie-Thérèse Walter, henüz 17 yaşındayken 1927 yılında Picasso ile sevgili olmuştu. 1932 yılında resmedilen “Pencerenin Yanında Oturan Kadın”ın (Femme Assise Près d’une Fenêtre Marie-Thérèse) yanı sıra Picasso’nun bazı heykellerinde ve başka çizimlerinde de Walter’dan ilham aldığı belirtiliyor.

Tablonun satışıyla ilgilenen Vanessa Fusco, tablo hakkında “Bu tabloda derin bir şehvet var” ifadesinde bulundu. Fusco, dönem hakkında da şunları söyledi:“1932, Picasso için tamam ya da devam yılıydı. 50 yaşındaydı. Başarılıydı. Ünlüydü. Ancak bunun ardından başarıdan sonra ne gelecekti? Bu çığır açan sanatçı yenilik yapmaya devam edecek miydi? Yoksa sadece geçmişine ve biriktirdiği itibara mı güvenecekti?”

Portre, müzayede evinin Empresyonist ve Modern Sanat kategorisinde yer alırken 1870’lerden 1980’lere kadar olan eserleri içeren “20th Century Art Evening Sale” kapsamında satışa çıkarılacak.  Fusco, yeni formatın müzayedelerin düzenlenme şeklini yeniden tanımlamaya ve koleksiyoncuların toplama şekline yanıt vermeye yönelik organik bir ihtiyaçtan ​​ortaya çıktığını ifade etti. 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media