DÜNYA NEFES GÜNÜ’NE ÖZEL DÜNYANIN İLK KUTULANMIŞ ŞEHİR HAVASI PROJESİ


Frankfurt’ta yaşayan dijital danışman ve nefes uzmanı Anıl Altaş Brug ile Brüksel’de yaşayan video sanatçısı kardeşi Atıl Altaş, pandemi, nefes, dijital koleksiyon ve NFT ilişkisine gönderme yaparak 11 Nisan Pazar Dünya Nefes Günü’ne özel, dünyada ilk sayılan inovatif ve özgün bir çalışmaya imza attı.

“Benimle Nefes Al – Dünyanın ilk kutulanmış şehir havası projesini keşfetmeye ne dersiniz? Bu kutular, şu anda dünyanın dört bir yanında en çok ziyaret edilmek istenen şehirleri görmek, deneyimlemek ve hissetmek için tasarlandı. Biraz olsun stresi azaltmak, vatan hasretini gidermek, seyahat edebilme hissine taze bir nefes olmak ve pandeminin negatif etkilerini en aza indirmek için özel olarak hazırlanan NFT dijital koleksiyon için tasarlanan Video Kartları ve Şehir Kartları ile en sevdiğiniz şehirde “Benimle Nefes Al”. (Breath With Me)

Times Meydanı’ndan Moulin Rouge’a, Piccadily Sirki’nden İstanbul Boğazı’na, Trevi Çeşmesi’ne uzanan bir yolculuk bu aslında… Projenin başlangıç hikayesini Anıl Altasş Brug, “Mart ayında, Brüksel’e uzun zamandır görmediğim kardeşimi görmeye gidiyordum ki, birden Fransa’dan gelen yeni mutasyona uğramış bir virüs haberiyle yıkıldım. Belçika sınırlarını kapama kararı aldı. Almanya da yurt dışı çıkış için bir sürü prosedür koydu. Biz de oturduk, kardeşimle uzun zamandır düşündüğümüz Nefes ve NFT projemizi camdan cana şekilnde hayata geçirdik. Aslında yıllardır konuştuğumuz birçok kavram NFT üzerinden yerli yerine oturdu ve Breathe With Me – World’s First Collectibles Canned City Air NFTs Around The Globe doğdu” diye anlatıyor.

Atıl Altaş, Neden NFT ve dijital koleksiyonerlik üzerinden yaratıcı süreci geliştirmeyi seçtiklerini ise şöyle açıklıyor: “Dijital koleksiyonluklar, blockchain teknolojisini standart finansal uygulamaların dışında tamamen yeni alanlara taşıyor. NFT’ler fiziksel varlıkları dijital dünyada temsil etmeleriyle yalnızca blockchain ekosisteminin değil daha geniş kapsamda ekonominin önemli bir parçası olma potansiyeline sahipler. Bizim de, bu umut vaat eden teknoloji için yeni ve heyecan verici inovatif, farklı ve eşsiz ürünler yaratıyor olmamız çok heyecan verici. Yakında dünyadan ve uzaydan yeni lokasyonları da koleksiyona eklemeyi planlıyoruz. Şimdiden tüm dünyadan paylaşımlar ve mesajlar alıyoruz. Doğru yolda olduğumuzu hissettiriyor.”

Projeden elde edilecek gelirin %10’u, yeryüzündeki üç milyon ağaç ve hayvana ev sahipliği yapan ve dünyanın akciğerleri olarak kabul edilen Amazon Yağmur Ormanları’nın kurtarılması için bağışlanacak.

 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media