PEN, Haziran ayı kitabını belirledi

ajandakolik

PEN Türkiye Yazarlar Derneği,  Haziran ayı kitabı olarak James Baldwin’in tüm kitaplarını seçti.

Her ay bir kitabı ayın kitabı olarak belirleyen PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Haziran ayı içinse ırkçılığı protesto eden kitaplarıyla tanınan James Baldwin’in tüm eserlerini seçti.

PEN’in karar metni şöyle: “Baldwin’in romanları  ve ırkçılığa karşı manifesto niteliğindeki “The Fire Next Time-  Bundan Sonrası Ateş” (Yapı Kredi Yayınları) sadece ırk ayrımına değil, her türlü ayrımcılığa  karşıdır. Bu seçimle Minneapolis kentinde polisin orantısız güç kullanarak ölümüne sebep olduğu George Floyd olayı ile onu izleyen polis şiddeti olaylarına ve o günden bu güne A.B.D.’de ve diğer ülkelerde yükselen ırkçılığa, despotizme ve şiddete de  dikkat çekiyoruz. Ama her ülkenin  kendi ‘ırkçılığıyla’ yüzleşmesi gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz. James Baldwin,  1961’de İstanbul’a geldi ve  üç yıl önce New York’ta dost olduğu Engin Cezzar ile Gülriz Sururi’nin kapılarını çaldı. Yıllarca kaldığı Paris’ten 13 yıl sonra sığındığı İstanbul onun ülkesi dışındaki ikinci şehri olmuştu. Yaşar Kemal’e, ‘İstanbul’da kendimi özgür hissediyorum,’ demişti. O da ‘Amerikalı olduğun için,’ diye cevaplamıştı.1968’de Paris’te yaşadığı yılların onu ‘kendi zihnimin paranoyası olmayıp da her polisin, her patronun, herkesin yüzünde görünen gerçek toplumsal tehlikeden’ kurtarmış olduğunu söyleyecekti. Raoul Peck’in yazardan alıntılarla dolu filmi ve kitabı ‘I’m Not Your Negro/Ben Senin Zencin Değilim’ (Kırmızı Kedi Yayınları) haziranda  çıkacak  ve James Baldwin  sesini bir kez daha bize duyuracak. PEN olarak her türlü ayrımcılığa hep karşıyız, karşı olacağız.”

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

CSO'nun yeni orkestra şefi Cemi’i Can Deliorman

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şefliğine, orkestranın yardımcı şefliğini yürüten Cemi’i Can Deliorman getirildi. Eski CSO Şefi Rengim Gökmen’in görev süresinin dolmasının ardından orkestranın 2017 sezonundan beri Yardımcı Şefliğini yürüten Cemi’i Can Deliorman atandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 200 yıla yaklaşan tarihiyle sanat hayatında hiçbir kesintiye uğramadan […]