banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

PEN Türkiye eylül ayı kitabını seçti: Stéphane Hessel’in tüm eserleri


PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin eylül ayı kitapları olarak belirledikleri, Alman yazar, diplomat ve direnişçi Stéphane Hessel’in kaleme aldığı tüm eserler oldu. 

PEN’in yaptığı açıklama ise şöyle:

“Farkında mısınız? Savaşın eşiğindeyiz. Kin, nefret, öfke nasıl da tırmandırılıyor… Çağdaş bilgelerden Stéphane Hessel tüm duyarlı insanlara seslendi, ‘Kayıtsız kalmayın!’ dedi, harekete geçip  çeşitli sorunları elbirliği ile çözmeye çağırdı. Tüm eserlerini eylül için ‘Ayın Kitabı’ seçtik, öneriyoruz: ‘Öfkelenin!’ ile ‘Mücadeleye Katılın’ Cumhuriyet Kitapları, Edgar Morin ile yazdığı ‘Umut Yolu’ ise Say Yayınları arasında.”

Stéphane Hessel kimdir? 
Stéphane Hessel, Almanya’da doğmuş, 8 yaşındayken Paris’e yerleşmiş ve 1937 yılında Fransız vatandaşı olmuştur. École Normale Supérieure mezunudur, felsefe lisansı yapmıştır. 1939 yılında Anayasa Hukuku profesörü Boris Mirkine-Guetzevitch’in kızı Vitia ile evlenmiş ve 3 çocuğu olmuştur. 1941’de Londra’daki Özgür Fransa Kuvvetleri’ne girmiştir. Daha sonra Gestapo tarafından 36 kişi ile beraber tutuklanmış Dora ve Buchenwald Toplama Kampında kalmıştır.

II. Dünya Savaşı sonrası Ekim 1945’te Dışişleri Sınavını (gaziler, tutuklular ve direnişçilere açılmış bir sınav) kazandı. 1946 yılında, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi taslağını yazan komisyonun sekreterliğine getirildi ve insan hakları ve sosyal sorunlara dair konularda belgeler toplamakla görevlendirildi. Bildirinin birinci bölümünün yazılmasına dolaylı yollardan katıldı, ayrıca Paris’te 1948 yılında Bildiri’nin imza töreninde ayrıcalıklı tanık olarak bulundu.

Çeşitli diplomatik görevlerde bulunan Hessel 1977-1981 yıllarında BM Cenevre Ofisi nezdinde daimi temsilci olarak görev yaptı. 1981 yılında yaklaşık 30 yıldır tanıdığı François Mitterrand’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ardından Dışişleri Bakanı Claude Cheysson’un isteği ile Fransız dış politikalarında reform yapmak için görevlendirildi ve kalkınma yardımı ve işbirliği konularında temsilci olarak bakanlıklararası bürokrat atanmıştır.

1982 yılında Meclis Başkanı Louis Mermaz tarafından üç yıllığına İşitsel-Görsel İletişim Yüksek Otoritesi üyeliğine atandı. 1990 yılında Michel Rocard tarafından Entegrasyon Yüksek Kurulu’na atandı ve üyelik görevini 1993’e dek sürdürdü. 1993 yılında Viyana’da İnsan Hakları Dünya Konferansı’nda Fransa’yı temsil etti.


2010 yılında yazdığı Indignez-vous! adlı eser, Türkçeye “Öfkelenin!” olarak çevrilmiş 100 civarında ülkede 4 milyonun üzerinde satmıştır. Bu kitap Yunanistan’da, ABD’de (Wall Street işgali), İspanya’da (Los indignados) ilham kaynağı olmuştur.

27 Şubat 2013 Çarşamba sabaha karşı 95 yaşında Paris’te vefat etmiştir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media