ÖTEKİLEŞTİRMEDEN SEVEBİLMEK MÜMKÜN: CATHERINE RAYNER’DAN ÖDÜLLÜ BİR KİTAP “BEŞ FARKLI AYI”

Resim, sanatçının kendi web sitesinden alınmıştır. https://www.catherinerayner.co.uk/

 

İngiliz yazar ve illüstratör Catherine Rayner’dan bir dostluk hikayesi: “Beş Farklı Ayı”. Birbirlerinden farklı türde, şekilde, renkte de olsa, ötekileştirmeden, dışlamadan, yok saymadan “diğeri”ni sevmeyi öğreten sıcacık ve kocaman bir sevgi kitabı. Ketebe Çocuk tarafından yayımlanan kitabı Sare Esen’in çevirisinden okuyoruz. 

YAZI. NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com

Yine aynı yayınevinden çıkan “Minik Balığım Fırfır”, “Ağustos ve Kayıp Gülümsemesi”, “Arlo Uyuyamayan Aslan” kitaplarının yazarı Catherine Rayner, hayvan hikayelerine kaldığı yerden devam ediyor. Kate Greenaway Medal ödüllü kitabı “Beş Farklı Ayı”, yazarın birbirinden farklı bile olsalar arkadaş olmayı başaran beş ayının hikayesini kocaman ayı resimleri ve şiirsel bir dille ustaca anlatıyor.

“Ayı, kendi halinde sessizce yürüyordu. Ta ki başka bir ayıyla karşılaşıncaya kadar! İlk başta biraz temkinliydi, onu tanımıyordu. Ama yol boyunca başka ayılarla da tanışacaktı. Ve böylece beş farklı ayı sıkı bir dostluk kuracaklardı.”

Farklılıkları, çeşitliliği bir dostluk kitabıyla ayılar üzerinden okumaya ne dersiniz? “Beş Farklı Ayı”, aynı zamanda bir yolculuk hikayesi… Üstelik dostluğa açılan bir yolculuğun… Yolu sevgiden geçen bir yolculuğun!

AYNI YÖNE FARKLI HIZLARDA YÜRÜYEN BEŞ AYININ HİKAYESİ
İlk ayı ile sahne açılıyor! Kendi halinde sessizce yürüyen ayı, yolunun üstünde tanımadığı başka bir ayıyla karşılaşıyor ve kuşkuyla “Bana mı bakıyorsun?” diye soruyor. Öteki Ayı, “Evet” diyor, “Nasılsın?” Kuşkucu ayı, onun neden kendisiyle konuştuğunu anlamadığı için soruyor: “Neden benimle konuşuyorsun ki?” Öteki Ayı’nın cevabı hazır: “Sadece merhaba demek istedim! İyi günler!”

Öteki Ayı yürümeye devam ederken İlk Ayı da onun peşinden gidiyor. İkisi de farklı hızla ilerliyorlar, başka şeyler düşünüyorlar ve başka yönlere bakıyorlar.

Ve sonra iki ayı, üçüncü ayı ile karşılaşıyor. Bu bir panda! Yeni Ayı, karşısındaki bu iki ayıya ondan ne istediklerini soruyor Cevap hiçbir şey. Sadece ona güzel bir gün dilemek istiyorlar.. Sonra üç ayı farklı hızda, ayrı yönlere bakarak ama aynı yolda birlikte ilerlemeye başlıyorlar

Rayner, önyargıları kırdığı kitabında farklı düşüncelere rağmen arkadaşlıkların kurulabileceğinin peşinden giderek nezaket, düşünceli olmak, yardımseverlik gibi ince duygularla hikayesini harmanlıyor, beş ayıyı aynı yolda birlikte yürüyen iyi arkadaşlara dönüştürüyor. Birbirlerini hiç tanımadan başladıkları yolculuklarında ayılar, merhabalaşarak, hal hatır sorarak, zor durumda olana yardım ederek dostluk kavramının nasıl geliştiğini gözler önüne seriyorlar.

Ketebe Çocuk’un haziran kitaplığında minik okurla buluşan “Beş Farklı Ayı”, birbirini görmeyen, görmek istemeyip hiçe sayan insanoğluna ders niteliğinde “gören” bir kitap. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de okuması gereken ilham verici ve duygu yüklü bir kitap… Ve tüm bunların ötesinde çağın en büyük problemlerinden biri olan “ötekeleştirme”yi anlatan evrensel, çağdaş bir çocuk kitabı. Mutlaka okuyun, okutun.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media