banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Ortaçgil’in hayatı ve müziği “Bu Su Hiç Durmaz” kitabında


“Kar gibi örttüm üstünü içinde tüm çiçekler
Birer birer titrediler
Uykusuzluğundan belli kafanda birikintiler
Teker teker döküldüler”

En sevdiğimiz şarkılarının başında geliyordu,  onun için hazırlanan kitabın adı oldu iki yıl önce. Usta müzisyen Bülent Ortaçgil’in çocukluğundan aile ilişkilerine, gündelik hayatından müzik çalışmalarına, içinde yaşadığı dönemin ve bugünün sosyal-siyasal koşullarından gelecek tasavvuruna kadar bir nehrin akışını andıran hayat hikâyesi, Bu Su Hiç Durmaz kitabında.
Bu su hiç durmasın ve hep aksın diye… Eğer okumadıysanız bugünlerde okuyun diye… 

Bir müzisyeni başka bir müzisyen anlatırsa… Gazeteci, yazar ve müzisyen Mahmut Çınar’ın kaleme aldığı Bu Su Hiç Durmaz kitabını korona günlerinde yeinden hatırlatalım istedik. İlaç niyetine, su niyetine, deva gibi, gürül gürül… Bugünlerde müzikle, kitapla sizlere iyi gelsin diye…

“BENİMLE OYNAR MISIN”DAN “BU SU HİÇ DURMAZ”A UZANAN YILLAR

Çocukluğundan itibaren ilgi duyduğu müziğe lise yıllarında kurdukları ilk amatör müzik grubu Damlalar’la başlayan Bülent Ortaçgil, fakülte yıllarında “Anlamsız” isimli kırkbeşliğini çıkardı. 1974’te ise, pop müziğin unutulmazları arasında yer alan ilk albümü “Benimle Oynar Mısın”ı kaydetti.

Bu albümden sonra müzik kariyerine on yıl ara veren Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok ile birlikte Çekirdek Sanatevi’nde tekrar çalmaya başladığında bir karar aşamasındaydı. Ara verdiği yıllarda da bütünüyle müzikten kopmayan Ortaçgil, kimya mühendisliğini bırakarak tercihini müzikten yana yaptı. Sonrasında “Pencere Önü Çiçeği” (1986) ve “2. Perde” (1990) albümlerini dinleyicileriyle buluşturdu.

Müzikal kaliteyle tiraj arasında her zaman doğrudan bir ilişki olmadığının en iyi örneklerinden biri olan Bülent Ortaçgil, müziğin popülerlik rüzgârına yelken açtığı yıllarda bile müzik kalitesini hep belli bir seviyede sürdürmeyi tercih etti. Bu da müzikal beğeninin giderek tek şarkılık çıkışlara dönüştüğü yıllarda bile albümündeki bütün şarkıların dinlenmesini sağladı.

Usta müzisyen, yorumcu, besteci, aranjör ve söz yazarı Bülent Ortaçgil, kitaba adını veren “Bu Su Hiç Durmaz” şarkısını ise şöyle anlatıyor: “Bu Su Hiç Durmaz’da ben bir hüzün alırım. Her şey devam eder, su yine akar, yine gider ve hayat sürer. Sen de istediklerini yapamayabilirsin ama hayat aktığı için onunla beraber akarsın. Bir tür kabulleniş hüznü… Hayatta her zaman bir devinim vardır. Su zaten benim için bir hareket sembolü, o hareketin içinde sen de yürür gidersin. Bazen bir şey yapamazsın, bazen yaparsın. Bazen yaşar, bazen kaybolursun. Bazen başarırsın, bazen başaramazsın.”

Mahmut Çınar ve Bülent Ortaçgil

Mahmut Çınar’ın kaleme aldığı, Bülent Ortaçgil’in hayatına ve müziğine dair merak edilenlerin yer aldığı Bu Su Hiç Durmaz, İnkılâp Kitabevi etiketiyle inkilap.com, https://www.dr.com.tr/ ve https://www.kitapyurdu.com/ adreslerinde bulabilirsiniz.

“Sen hep kendine önlemler aldın
Ben kendime yasaklar koydum
Önümüzde barajlar var
Bu su hiç durmaz
Bu su hiç durmaz”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media