AjandaKolik Reklam

 

 

NOSTALJİK BİR İSİM DAHA ARAMIZDAN AYRILDI: ŞARKICI SERPİL BARLAS’I KAYBETTİK

Özellikle 70’li ve 80’li yıllara damgasını vuran ve “Oldu Olanlar” şarkısıyla hafızalarda yer eden pop müzik sanatçısı Serpil Barlas, Beşiktaş’taki evinde akşam yemeğinin ardından kalbindeki ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliğinden 64 yaşında hayatını kaybetti.

Şubat ayı bizden sevdiğimiz sanatçıları almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden sinema ve televizyon oyuncusu Toygun Ateş’ten sonra şimdi de pop müzik şarkıcısı Serpil Barlas’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz.1970 yılında Altın Ses Yarışması’nda Nilüfer’in ardından ikinci olan ve “Oldu Olanlar” isimli parça ile adından söz ettiren Serpil Barlas’ın cenazesi 22 Şubat Pazartesi günü Feriköy Mezarlığı’nda anneannesi Macide Balkış’ın bulunduğu aile kabristanına defnedilecek.

EUROVISION’A KATILMIŞTI 

Serpil Barlas 1957 İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat‘tı. 1960’lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başladı. Zamanın ünlü orkestralarında solistlik yaptı. 1970 yılında Altın Ses Yarışması’nda Nilüfer’in ardından ikinci oldu. 1976-1978 yılları arasında birkaç 45’lik plak doldurdu ve bunların arasında en çok Oldu Olanlar adlı parça ile adından söz ettirdi. 1978’de Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde “Yaşamaya Bak” isimli şarkı ile katıldı. 1978 yılında ABD’ne yerleşerek bu ülkede 15 sene ikamet etti.

AIDS İLE MÜCADELEDE ÖNCÜLÜK YAPTI

Barlas, 1993 yılında Türkiye’ye döndükten sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaparak sanat dünyasında bir ilke imza attı. Toplumsal konularla ilgili olarak yaptığı çalışmalarda kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı ve ünlü müzisyen ve eşi Uğur Dikmen’in desteğiyle yaptığı albümlerinde bu konulara temas eden “Benim Adım İnsan”, “Sahipsiz Çocuklar” , “Bosna” adlı şarkıları ile üstlendiği misyonu savunmaya çalıştı.

Uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Serpil Barlas, Nisan ayında stüdyoya girmeyi planlıyordu.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media