MÜZİSYEN PAUL BARTON’DAN FİLLERE ÖZEL KONSER…


İngiliz müzisyen ve ressam Paul Barton, Tayland’da Kwai Nehri kıyısında esaretten kurtarılan fillere Beethoven’dan Schumann’a dünyaca ünlü bestecilerin müziklerinden oluşan klasik müzik konseri veriyor.

Dünyanın en güzel ve ilgi çekci konserlerinden biri, hiç kuşkusuz! Bu defa dinleyiciler insanlar yerine filler… Üstelik uzun yıllar boyunca istismar edilmiş ama artık özgürlüklerine ulaşan filler onlar… İngiliz müzisyen ve ressam Paul Barton, YouTube kanalı üzerinden Beethoven, Schumann ve Grieg’ten pasajlar çaldığı filler için şunları söylüyor:
“Neredeyse tüm filler müziğe gözle görülür bir şekilde tepki veriyor. Müzik başladığında ani bir harekette bulunuyorlar. Filler piyanonun etrafında özgürce dolaşıyor. Hiçbir şekilde zincirli veya bir yere bağlı değiller. Eğer müzikten hoşlanmazlarsa uzaklaşıyorlar. Bazı filler piyanoya daha çok yaklaşıyor. Hatta gövdelerini piyanonun üzerine bile yaslıyor. Bazıları dinlerken hortumlarını hareket ettiriyor, bazıları da müziğin ritmiyle sallanmaya başlıyor. Kimi genç filler duydukları ses karşısındahızlıca koşmaya başlıyor.”

 

Hayatının büyük bir kısmını ağaç çekerek geçiren 61 yaşındaki boğa fili Mongkol ile Barton arasında ise özel bir bağ var. Bu, tek dişi kırık, tek gözünü kaybetmiş fil ve müzisyenin ortak parçası ise Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”.

1200’den fazla videosu ve 531.000 abonesi bulunan müzisyenin ilham verici videolar paylaştığı YouTube kanalını mutlaka ziyaret edin. Ayrıca Patreon’da da ismini aratarak ona maddi destekte de bulunabilirsiniz. Şimdi gelin bu konserleri dinleyin…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media