banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

ERSİN ACIR’IN FOTO MANİPÜLASYONLA YARATTIĞI FANTASTİK EVRENİ


Hayalle gerçeğin birbirine karıştığı bir sanat dalı foto manipülasyon. İsminden de anlaşılacağı üzere fotoğrafı dijital ortamda manipüle ederek ortaya çıkıyor. Her ne kadar çok fazla eleştiri oklarına hedef olsa da evet, bir sanat dalı olarak kabul görüyor ve 21. yüzyılda da popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Henüz 24 yaşındaki grafik tasarımcı Ersin Acır, Instagram’da paylaştığı foto manipülasyon çalışmalarıyla adından söz ettiren genç bir sanatçı.  Acır, fantastik evreninin kapılarını Ajandakolik’e açarak bize kendini tanıtıyor.

Merhaba ben Ersin Acır. 24 yaşındayım. Antalya’da yaşıyorum. Mesleğim Grafik Tasarımcısı. Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Grafik Anasanat dalı üzerine Yüksek Lisans eğitim alıyorum. Onun dışında vaktimin çoğunu grafik tasarım sitelerinde yeni tasarım trendlerini takip ederek ve Instagram sayfama içerik üreterek geçiriyorum. Aynı zamanda Foto Manipülasyon alanında faaliyet gösteriyorum. Kitap okumayı, klasik müzik dinlemeyi, bisiklet sürmeyi ve çay içmeyi çok severim. (O da bizden!)


TASARIM SÜRECİM
Foto manipülasyon sürecinde önce stock fotoğraf sitesi Unsplash’a giriyorum. Binlerce fotoğraf arasında gezerken bir yandandan da kurgu süreci başlıyor. Önceden yapacağım çalışmayı planlamıyorum. Bu yöntem bana daha çok keyif veriyor.

KENDİMİ NASIL GELİŞTİRDİM? 
Kendimi bildim bileli resim çizmeye ilgiliydim. Küçük yaşlarda otomobil çizimleri yapardım. Daha sonra resim hayatımın bir parçası oldu. Lisede Grafik Tasarım ve fotoğraf ile tanışınca resmi ikinci plana attım ve grafik tasarım ile ilgilenmeye başladım. Zaten üniversitede de eğitimimi grafik üzerine tamamladım. Yaklaşık sekiz yıldır serbest grafik tasarımcısıyım. Her sene yeni tasarım trendleri geliyor ve bu trendlere uymak zorundayız. Kendimizi tıpkı Ajandakolik gibi sürekli güncel tutmalıyız. Ben de buna uğraşıyorum. Foto manipülasyona başlamadan önce yaklaşık bir yıl boyunca ışık, gölge ve kompozisyon üzerine bol bol örneklere baktım, YouTube üzerinden videolar izledim. Mantığı kavradıktan ve kendimi hazır hissettikten sonra Instagram sayfamı açıp paylaşım yapmaya başladım.

FOTO MANİPÜLASYONA BAŞLAYACAKLARA…
Öncelikle kararlı ve sabırlı olmalarını söylemek isterim. YouTube üzerinden ‘’Photoshop Manipulation Tutorial’’ videolarını izleyip bu işin nasıl yapıldığına bakabilirler. Buradaki en önemli nokta;  ışık, gölge ve kompozisyona hakim olmaları. Aynı zamanda çalışmaların özgün olması da bir diğer önemli noktalardan. Bu iş tutku işi, bu iş kendinizi size iyi hissettirmeli. Kazanç beklemeden bu işe başlamalısınız. Çünkü para kazanmak için bu işe başlayacak olanlar başta hüsrana uğrayabilir. Hayal dünyanızda kurduğunuz ütopyayı en derin duygularla aktarabilmeniz çok önemli. Çalışmayı hazırlarken kendinizi olmak istediğiniz yerde hayal etmelisiniz. Bu yöntem hazırladığınız çalışma ile aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Çok tekrar yaparak, her gün üzerine koyarak ülkemizde yeni yetenekli sanatçıların çıkacağından hiç şüphem yok. Yeni başlayacak arkadaşlarıma şimdiden başarılar dilerim. Lütfen sormaktan çekinmeyin. Bilgi paylaştıkça çoğalır, çoğaldıkça güzeldir.
Instagram Ersin Acura: @ersinacir
Website: ersinacir

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media