Bachçede Yaz Festivali’nde Beethoven ve Dede Efendi buluşuyor

Bu yılki Bachçede Yaz Festivali ‘nde doğumunun 250. yılında Beethoven ile  çağdaşı, Eski Türk müziğinin dahi bestecisi, Dede Efendi buluşuyor. Dede Efendi için Kamran İncenin Beethoven 250 & Dede Efendi festivaline özel bestelediği ‘‘Dede Remixin dünya prömiyerini kaçırmayın. Ayrıca Türk ve Avrupa eski müziğini de yerli yabancı topluluklardan dinleyeceksiniz. 25 Ağustos ve 10 Eylül tarihleri arasında İstanbulun eşsiz bahçesi Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Terasta yapılacak konserlerin programları için buraya mutlaka göz atın…


Festival Can Çakmurun piyano resitaliyle 25 Ağustosta güçlü bir açılış yapıyoruz. Dünyanın ve Türkiyenin pek çok yerinde, dünyanıönemli şefleri ve orkestralarıyla solist olarak konserler veren Çakmur, özel bir programla bizlerle olacak.27 Ağustos’ta; Macar klavsen virtüözü Márton Borsányiİklim Tamkan(klavsen), Senem Demircioğlu(mezzo soprano) ve Mehmet Gökhan Bağcı (keman) ve arkadaşlarının gerçekleştireceği konser, İstanbulda ilk kez iki klavsenin aynı anda sahnede bulunduğu bir topluluğun konseri olması bakımından özel bir yere sahiptir.

29 Ağustosta ise daha önce Bach & Bahar festivalinde akıllarda yer eden bir performans sergilemiş olan Baroque Ensemble Transylvania, Dimitrie Cantemirin ülkesinden bizlere etkileyici bir barok gecesi sunmaya geliyor!


Festivale Rusya
dan katılacak Gagik Makichyan ve Natalia Sokolovskaya Beethoven viyolonsel piyano sonatlarının yanı sıra klasik müziğin sevilen eserlerini seslendirecekler. Rusyanın Ulusal Filarmoni Orkestrasının viyolonselciliğini yapmış olan Makichyan ve uluslararası piyano yarışmalarında birincilik ödülleri almış Sokolovskaya bize 31 Ağustosta unutulmaz bir Beethoven gecesi yaşatacak.


Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu2 Eylülde bir Osmanlı-Türk musikisi konseri ile müzik tutkunlarına gerçek bir şölen sunacak. Günümüzde Türk müziğinin belki de en önde gelen şarkıcısı Münip Utandı, 3. Selimden Münir Nurettine, şarkılardan saz eserlerine uzanan, çok seveceğiniz bir repertuar ile karşınızda olacak.


3 Eyl
ülde ise geçtiğimiz yılki olağanüstü kapanış konseriyle tüm izleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı, klavsen, keman, viyolonsel ve barok gitardan oluşan The Barock M Ensemble bu yıl da İstanbul dinleyicileriyle buluşmaya geliyor.

Yine geçtiğimiz yıl harika bir konser veren İzmir Barok, 8 Eylülde bizleri Rönesanstan Barok döneme bir yolculuğçıkaracak. Konserde Fuxun Posta Turcicasından, Telemann’ın Mezettin en Turc eserine, Lullynin Türk Paşasını Karşılama Marşı’ndan Ali Ufki Beyin sözlü eserlerine uzanan çok çeşitli ve renkli bir repertuar yer alacak.


Beethoven’ın 250. yılını andığımız festivalimizin kapanış konserinde ise çok özel bir konser için, Olgu KızılayDorukhan Doruk; ve Jerfi Aji tarafından oluşturulan bu topluluk, oda müziğinin herkesçe bilinen şaheserlerinden Beethoven’ın Archduke Trio’su ve Dvořák’ın Dumky Triosunu ve ayrıca Kamran İncenin festivalimiz için özel olarak bestelediği Dede Remixi seslendirecekler.

Kapılar 19.00da açılır, konserler 20.30da başlıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media