Margaret Atwood: “Covid-19 bir distopya değil”

ajandakolik

Son olarak 2019 yılında Man Booker ödülünü aldığı romanı “Ahitler“le okuyucuyla buluşan distopya yazarı Margaret Atwood, dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını ile ilgili BBC Radio 5’e açıklamalarda bulundu. 

Kanadalı feminist yazar Margaret Atwood, Covid-19 nedeniyle içinde bulunduğu izolasyon durumunu değerlendirdi. BBC Radio 5’e konuşan yazar, “Bu bir distopya değil, bu bir acil durum krizi” dedi. Atwood ayrıca,  “Distopya ayarlanmış, hoş olmayan bir toplum hâlidir. Bu olay ayarlanmış bir şey değil. İnsanlar istemedikleri düzenlemeler yapmak zorunda kalıyor ancak ortada kasıtlı bir totaliterlik durumu yok, bu, bir devlet tarafından kontrol edilmiyor” açıklamasında bulundu.

“ALARM ZİLLERİ ÇOK DAHA ÖNCELERİ ÇALIYORDU”
Türkiye’de “Damızlık Kızın Öyküsü” romanıyla tanınan Man Booker ödüllü yazar, dünya liderlerinin salgını bir tür “savaş” olarak adlandırmasını da eleştirdi. “Eğer güçlü bir bağışıklık sisteminiz varsa ve yeterli sağlık hizmeti alıyorsanız şanslısınız. Hükûmetler yeterince savaşmadıkları için ortada bir suçlu arıyor. Ancak bu bir savaş değil” şejklinde konuştu. Atewood ayrıca bunun gibi bir krizin yaşanabileceğine dair alarm zillerinin çok daha önceden çaldığını unutmamamız gerektiğini de belirtti.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Duy sesimizi dünya: Earth is My Home, It’s Calling!

Müzisyen Banu Kanıbelli ve “Fridays For Future Turkey” (Gelecek İçin Cumalar) hareketinin gönüllü gençlerinin birlikte hazırladıkları, “Dünya Evim ve Yanıyorsa” teklisi şimdi de bir başka yetenekli genç Kayra Bahar Serpengüzel’in çevirisinde İngilizce versiyonuyla dünyaya açılıyor. BANU KANIBELLİ İLE SÖYLEŞİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN…  Adamüzik etiketiyle 27 Mart’ta dijital platformlarda yerini alan […]