Livaneli’nin “Konstantiniyye Oteli” yeni baskısıyla İnkılâp Kitabevi’nde

Edebiyat dünyasının usta kalemi Zülfü Livaneli’nin, geçtiğimiz aylarda yılın transferini gerçekleştirerek eski ve yeni tüm kitaplarını emanet ettiği İnkılâp Kitabevi ilk olarak, yazarın çok sevilen romanı Konstantiniyye Oteli’nin yeni baskısını yayımlıyor.

Fonuna İstanbul’un köklü tarihini alan Konstantiniyye Oteli, yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilmiş yeni baskısıyla yeniden edebiyatseverlere merhaba diyor! Geçmişle bugünün insanlarını İstanbul’da buluşturarak, şehrin çok sesliliğini ve tarihini anlatan roman, İstanbul’da yüzyıllardır süren cümbüşü anlamak açısından Türk edebiyatında önemli bir yerde.

Romanları 40 dilde yayınlanan ve uluslararası pek çok ödüle layık görülen usta edebiyatçı Zülfü Livaneli, Konstantiniyye Oteli romanında okurlarına bir İstanbul panoraması çiziyor. İstanbul’un kaymak tabakasını, alt sınıfları ve hatta ölülerin ruhlarını buluşturup başarılı bir iş kadını olan Zehra’nın gözünden anlatıyor. Romanının arka fonuna, İstanbul’un köklü tarihini alan Livaneli onlarca karakteri, geçmişi Bizans’a dayanan bir otelin açılışına konuk ediyor. Usta kalem, güç ve yönetim ilişkilerinden romantizme ve “başına sevda gelenlere” kadar uzanan, geniş bir yelpazede insan ruhunu didik didik ediyor. Prof. Onur Bilge Kula’nın deyişiyle “senfonik bir roman” olma özelliği taşıyan Konstantiniyye Oteli, İstanbul’da yüzyıllardır süren cümbüşü anlamak açısından Türk edebiyatında önemli bir yer tutuyor.

Türkiye’nin en köklü yayınevi İnkılâp Kitabevi, Konstantiniyye Oteli’nin yeni baskısını, yeni kapak tasarımı ve gözden geçirilmiş son hali ile edebiyatseverlere sunuyor. Ocak 2020’de imzaladığı sözleşme ile eski ve yeni tüm kitaplarını İnkılâp Kitabevi’ne emanet eden Livaneli’nin diğer kitaplarının tekrar baskıları da ilerleyen aylarda yine İnkılâp Kitabevi tarafından yapılacak.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media