AjandaKolik Reklam

 

 

LEYLA ASLAN’IN “İZLER” SERGİSİNDE BİR KADIN, BİR ADAM, BİR BEBEK


Helen, ben, Batuhan ilk defa bir sergiye gidiyoruz birlikte. Üstelik bir dönem uzun yıllar yaşadığımız bir kentte, Ankara’da, CerModern’de. Rotamızı rastgele seçerken karşımıza çıkan Twitter’da takip ettiğim Leyla Aslan’ın ilk kişisel sergisi “İzler”. Dokuz aylık Helen’in yaşamında da bir ilk sergi bu.

 

Nilüfer TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com 

Bu sergide sinemanın sultanı Türkan Şoray da var, kısacık acılı yaşamında ikonik bir isim olmuş bir başka aktris Cahide Sonku da. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’dan ödülle dönen filmi “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi de var, Alman filozof “kızıl” Karl Marks da. Tüm bu portre, heykel, tablo, şehir siluetleri ve film sahnelerinin ortak özelliği ise kumaş, tül ve ipliklerle yeniden dile gelmiş olmaları. Sanatçı Leyla Aslan’ın el emeği göz nuru çalışmaları, 3-26 Mart 2023 tarihleri arasında CerModern Hub’da yer alıyor. Yani gittiniz gittiniz! Sergiyi gezmek için son günler!

Aslan, perdelik ve hayal tüllerin gerildiği kasnaklara muline ve pamuk ipliklerle manzaralar donatırken, ham ketene yünden, makara ve dikiş ipliklerle unutulmaz portrelerin daha da derin bakan gözlerini yeniden yansıtıyor.

Leyla Aslan Hakkında:

İlk kişisel sergisinde izleyici ile bulaşacak olan Leyla Aslan 1977 yılında Samsun‘da doğdu. 1996-1998 yıllarında Olgunlaşma Enstitüsü‘nde geleneksel nakış eğitimi aldı. Kurumsal çalışma hayatına son verdi ve 2018’den bu yana illüstratif nakış çalışmaya yöneldi. Bir dönem resim de yapan sanatçı kült resimleri iplikle yorumlayarak ‘’iplikle resim”in temsilcisi oldu. Eserlerinde farklı materyalleri ve boyaları da görebildiğimiz çalışmalar tekrarlanamaz tekniklerle yola çıkılan bir tür yolculuk; izleyici bezen bir film karesine dahil oluyor ya da kendini 1800‘lerde bulabiliyor.

Sanatçı çalışmalarını ve eğitimlerini İstanbul‘daki atölyesinde sürdürüyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media