“KURAK GÜNLER” GİŞEDE REKOR KIRDI


Dünya prömiyerini Cannes’ın ‘Belirli Bir Bakış’ bölümünde yapan, eleştirmenlerin övgüyle bahsettiği Emin Alper’in son filmi Kurak Günler, gişede rekor kırdı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağlanan desteği faiziyle birlikte geri istediği film, vizyondaki ilk haftasında 51 bin seyirciyi aştı.

Box Office Türkiye’nin paylaştığı bilgilere göre 9 Aralık’ta vizyona giren Kurak Günler, Türkiye’yi Cannes Film Festivali’nde temsil eden filmler arasında en yüksek açılışa imza attı.

Rekorun önceki sahibi ise Nuri Bilgi Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmiydi. Ahlat Ağacı ilk haftasında 46,9 bin, toplamda da 246,8 bin seyirciye ulaşmıştı.

Ceylan’ın bir diğer filmi Kış Uykusu ise 43,5 bin seyirciye ulaştıktan sonra, toplamda 304,8 bin kişi tarafından izlenmişti.

Yönetmen Emin Alper, gişedeki başarının ardından izleyiciye Twitter’dan teşekkür etti.

FİLMİN KONUSU VE BAŞARILARI

Emin Alper tarafından yazılıp yönetilen ve yönetmenin dördüncü uzun metraj filmi olan Kurak Günler, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim ve avukat oğlu Şahin, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

Filmin başrollerinde Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Selin Yeninci ve Erol Babaoğlu yer alıyor.

Birgün’ün haberine göre Kurak Günler, dünya prömiyerini Mayıs ayında sinemanın en prestijli organizasyonlarından 75. Cannes Film Festivali’nin ‘Belirli Bir Bakış’ (‘Un Certain Regard’) bölümünde yaptıktan sonra, Ekim ayında 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne damga vurmuştu.

Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ödüllerinde Kurak Günler, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Yardımcı Erkek”, “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “Cahide Sonku Ödülü”, “SİYAD En İyi Film”, “Film-Yön En İyi Yönetmen” olmak üzere 9 dalda ödül kazanmıştı.

‘Kurak Günler’ Hırvatistan’ın bu sene 69’uncusu düzenlenen Pula Film Festivali’nden 3 ödülle dönmüştü. Film, ‘en iyi film’, ‘eleştirmenler jürisi özel ödülü’ ve ‘en iyi ortak yapım’ ödüllerini almıştı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media