banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Kral Lear’den sonra karşınızda Kraliçe Lear!

Dün İngiliz yönetmen Richard Eyre’in televizyon için çektiği Shakespeare uyarlaması 2018 yapımı müthiş “Kral Lear”inden sonra tatlı bir denk düşürme olmuş “Kraliçe Lear”. TRT 2 ‘nin bugünkü yayın akışında Pelin Esmer’in “Kraliçe Lear” belgesel filmi var. Bizi heyecanlandıran filmlerden biri daha! 

Film öncesinde biraz bilgi verelim, olur ya izlersiniz diye… Çünkü kendi içinde özel bir yere sahip bu film. Dünya prömiyerini 25. Saraybosna Uluslararası Film Festivali’nde yapan Kraliçe Lear filmi, 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nden Yılmaz Güney Ödülü, SİYAD “Cüneyt Cebenoyan” En İyi Film Ödülü ve En İyi Müzik ödüllerini aldı.

Geçtiğimiz yıl Birgün gazetesinde İmran Gökçe Şahin’e “Bu filmde üzüleceğimiz ya da kurtarmaya alışkın olduğumuz kadınları görmeyeceksiniz” diyen Pelin Esmer, 2005’te gösterime giren “Oyun” filminden 14 yıl sonra Arslanköylü kadın kahramanları ile Kraliçe Lear’de tekrar bir araya geldi. Oyun’da rol alan tiyatrocu kadınlar Behiye, Cennet, Fatma, Ümmü ve Zeynep, Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan bir ekiple birlikte Shakespeare’in Kral Lear oyununu kendilerince uyarlayarak Mersin’in dağ köylerini dolaştı.

Toroslar’da çıktığı bir aylık turneyi ve yol esnasında Shakespeare’in “Kral Lear” oyununun ücra dağ köylerinde yavaş yavaş Kraliçe Lear’e dönüşmesini konu alan film için Pelin Esmer’in web sitesinde de şöyle yazıyor: “Shakespeare’in Kral Lear’i, suyun bile zor ulaştığı Mersin’in unutulmuş dağ köylerine doğru uçurumlu yollarda toz toprak içinde yolculuk ederken, Arslanköylü tiyatrocu kadınların maharetli ellerinde usulca Kraliçe Lear’e dönüşür.”

Bugün saat 21.30’da başlayacak olan “Kraliçe Lear”, 15 Kasım 2019’da vizyona girmişti.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media