banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Astrid Kirchherr: The Beatles’ın imajını yaratan fotoğrafçı


“Onun Beatles’a verdiği katkılar ölçülemez.” The Beatles tarihçisi olarak bilinen Mark Lewisohn, tüm dünyanın tartışmasız en popüler müzik grubunun ilk fotoğraflarını çekerek tanınan Alman fotoğrafçı Astrid Kirchherr’ın ölüm haberinin ardından bu sözleri söyledi. 

Astrid Kirchherr, otoportre.

Gelmiş geçmiş en ünlü müzik grubu The Beatles’ın deli çağları… Bu dört delikanlıyı henüz keşfetmiş gençkızlar, onların şarkılarını dinlerken çığlık çığlığa…  John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr,  ünlerine ün katmadıkları bir dönemin başındalar.

 

John Lennon, Stuart Sutcliffe ve George Harrison, 1960 yılında, Astrid Kirchherr’in objektifinden.

Ancak Ringo daha baterinin başına geçmemiş, 1962 yılında Stuart Sutcliffe ve Pete Best, etrafta geziniyor. The Beatles 5 kişilik bir grup ve onlara şöhret yolunun kapılarını açan bir kadın, kitabın sayfalarını da aralıyor.

John Lennon ve Stuart Sutcliffe, 1960 yılında, Astrid Kirchherr’in objektifinden.

Paul McCartney ve Stuart Sutcliffe, 1960 yılında, Astrid Kirchherr’in objektifinden.

Alman fotoğrafçı Astrid Kirchherr, önce İngiltere’nin sonra dünyanın yeni yeni tanışmaya başladığı Beatle’ların sesini ilk defa 1960 yılında Hamburg’da evinde dinliyor. Hemen ilgisini çekiyor. Hepsinin farklı bir tavrı ve aurası olduğunu daha ilk bakışta anlayan Kirchherr, ileride efsaneleşecek grubun fotoğraflarını çekmek için harekete geçiyor. Grubun Hamburg’da çıktıkları bir gece kulübünde fotoğraflarını çekiyor. Çekiş o çekiş…

Baterist Ringo Starr’ın henüz The Beatles’a katılmadığı yıllarda soldan sağa Pete Best, George Harrison, John Lennon, Paul McCartney ve Stuart Sutcliffe.

Grup üyeleriyle yakın bir iletişim kurmayı başaran Astrid Kirchherr, The Beatles’a hem giyimleri hem de saç kesimleriyle bir imaj da kazandırıyor. O sıralar grubun basçısı Stuart Sutcliffe  ile birlikte olmaya da başlayan fotoğrafçı, grubun saçlarını Alman çocukları gibi kestirtiyor. Genç çift, nişanlandıktan kısa bir süre sonra Sutcliffe, 21 yaşında beyin kanaması geçirerek hayatını kaybediyor.  2010 yılında verdiği bir röportajda Astrid Kirchherr, “O benim hayatımın aşkıydı, hâlâ da öyle” diyor.

Grubun 1964 yılında çekilmiş bu fotoğrafında artık kadro 4 kişi ve onlar soldan sağa Paul McCartney, John Lennon, George Harrison ve Ringo Starr.

Grup ünlendikçe Kirschher da “Beatles fotoğrafçısı” olarak anılmaya başlıyor ve bu da onu diğer işlerinden alıkoyarak The Beatles’a yoğunlaşmasına neden oluyor.

Astrid Kirchherr, Beatles’ı çektiği fotoğraflarını yıllar sonra “Astrid Kirchherr with the Beatles” isimli kitabında topladı. John Lennon, 1964.

Kirchherr, iki defa evleniyor, hiç çocuğu olmuyor. 2010 yılında fotoğraflarından bir seçkiyle Liverpool’da bir sergide yer alıyor. Bu fotoğraflar ayrıca “Astrid Kirchherr, A Retrospective” kitabında da yer buluyor. Daha önce hiç görülmemiş fotoğraflar arasında The Beatles’ın Tenerife’de tatildeyken çekilmiş kareleri ile 1964 yılında hazırlanan “A Hard Day’s Night” filminden sahneler var.

Daha ileriki yıllarında Kirchherr stilist ve içmimar olarak çalışıyor, Hamburg’da da bir fotoğraf dükkanı açıyor.

Beatles’ın biyografi yazarı Bob Spitz’e söyledikleri bir anlamda Kirchherr’in Beatles ile geçen hayatını özetliyor.  “Zihnimde sürekli onlar vardı, muhteşem görünüyorlardı. Birkaç dakika içinde tüm hayatım değişti. Tek istediğim onlarla birlikte olmak ve onları tanımaktı.”

82. yaşgününden bir gün önce 12 Mayıs’ta hayatını kaybeden footğrafçı, geride The Beatles’ın unutulmaz fotoğraflarını bıraktı.

YORUM YAP

You don't have permission to register