banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

KOLEKTİF BİR SANAT DAYANIŞMASI: KARADENİZ TİYATRO KOOPERATİFİ


Pandemiye inat her yerde sanat, ille de sanat! Karadeniz’de
faaliyet gösteren 7 özel tiyatronun girişimi ile geçtiğimiz mart ayında Samsun’da kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, sanat adına umut verici bir kolektif dayanışma örneği. 

Geçtiğimiz yıl patlak veren ve bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi nedeniyle özel ve bağımsız tiyatroların zor günler yaşadığını Ajandakolik sayfalarında “çok sesli” olarak duyurduk, duyurmaya devam ediyoruz. Düşevi Oyuncuları’nın kurucularından Cem Kaynar da bu sesler arasındaydı. Devlet desteği olmadan zar zor ayakta kalmaya çalıştığını kendi satırlarıyla dile getirmişti. Kaynar, şimdilerde henüz kurdukları Karadeniz Tiyatro Kooperatifi ile bölgedeki bağımsız tiyatrolar için bir çıkış yolu arıyor.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Samsun’dan Düşevi Oyuncuları, Hayal Atölyesi Tiyatrosu, Karma Sahne, Trabzon’dan Tiyatro Panki, Amasya’dan İris Sanat Tiyatrosu, Giresun’dan Kayıp Oyuncular, Gümüşhane’den Yankı Kumpanya Kooperatifin kurucu Ortak Tiyatroları’ndan oluşuyor.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek, tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir sosyal kooperatif örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi;Tiyatro sanatının “Ortak İş” yapma düşüncesinden hareket ederek ortaklarıyla birlikte üretmek ve sorunlara çare bulmak için faaliyet göstermeyi hedefliyor.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi; Ulusal ve Uluslararası fon ve paydaşlarla ekonomik,sosyo-kültürel projeler üretmeyi hedefler. Bünyesinde barındırdığı ortak tiyatro ekiplerinin hukuki haklarını savunma, Ulusal ve Uluslararası sanatsal bilinirliliğini arttırmaya çalışıyor. Tiyatro Sanatı ile ilgili eğitimler düzenler, seyirci kazanmak amaçlı projeler geliştirir.

Bölgesinde tecrübeli, nitelikli tiyatroların ortaklığında kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Türkiye’de kurulan 4. Tiyatro Kooperatifi olma özelliği taşıyor.

Örgütlenmeye önem veren, kolektif iş yapabilme disiplini geliştirme hususunda çaba harcamak isteyen Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Karadeniz bölgesinde kooperatif bünyesinde olmak isteyen özel tiyatrolarla buluşmayı istiyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media