2021 ULUSLARARASI MAN BOOKER ÖDÜLÜ KISA LİSTESİ AÇIKLANDI


Edebiyat dünyasının prestijli ödüllerinden Uluslararası Man Booker Ödülü’nün bu yılki kısa listesi açıklandı.

Dünyanın dört bir yanından çevrilmiş kurguların en iyi eserlerini onurlandıran Uluslararası Man Booker Ödülü 2021 final listesini açıkladı. Maria Stepanova’nın aile anılarından Éric Vuillard’ın yazdığı tarihi denemeye, bu yılki Uluslararası Man Booker Ödülü kısa listesi, kurgusal ve kurgusal olmayanın “sınırlarını gerçekten zorladığı” çalışmaları ön plana çıkarıyor.

 Ödül, her yıl İngilizceye çevrilen ve İngiltere ve İrlanda’da basılan tek bir kitaba veriliyor. Dünyanın her yerinden uluslararası kurguların daha fazla yayınlanmasını ve okunmasını teşvik etmeyi ve çevirmenlerin çalışmalarını tanıtmayı, tanımayı amaçlıyor. 50 bin sterlin de ödül kazanan yazar ve çevirmen arasında paylaştırılıyor. Kazanan, 2 Haziran’da online bir törenle açıklanacak. Jüri, bu yıl 125 kitabı değerlendirdikten sonra sayıyı 5’e indirdi.

Bu yılki kısa listeye giren yazarların üçte ikisi İngilizce okuyan okurlar için yeni. Jüri üyeleri, kısa listeye alınan kitapların “biçim, içerik ve bakış açısından devrim niteliğinde” olduğunu söyleyerek övgülerde bulundu. Jüri başkanı Lucy Hughes-Hallett ise The Guardian’a yaptığı açıklamada jürinin, kurgu ile kurgusal olmayan arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran kitaplarla ilgilendiğini ifade etti.  “Kurgu metin, pek çok farklı biçim alıyor ve bazı kitaplar tarihsel yazı olmaya daha çok yaklaşıyor.. Bazıları ise daha çok deneme niteliğinde metinler. Aralrından bazıları son derece kişisel görünüyordu, neredeyse anı  gibiydi. Vardığımız nokta ise şu anda kurgunun yazılma biçiminin fevkalade güçlü ve hayati bir yönü olduğu, insanların gerçekten sınırları zorladığı oldu. “

 2021 Uluslararası Booker Ödülü Kısa Listesi 

At Night All Blood is Black, David Diop, Fransızcadan çeviren Anna Moschovakis (Pushkin Press)

The Dangers of Smoking in Bed, Mariana Enríquez, İspanyolcadan çeviren Megan McDowell (Granta Books)

When We Cease to Understand the World, Benjamín Labatut, İspanyolcadan çeviren Adrian Nathan West (Pushkin Press)

The Employees, Olga Ravn, Dancadan çeviren Martin Aitken (Lolli Editions)

In Memory of Memory Maria Stepanova, Rusçadan çeviren Sasha Dugdale (Fitzcarraldo Editions)

The War of the Poor,  Éric Vuillard, Fransızcadan çeviren Mark Polizzotti (Pan Macmillan)

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media