banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

KOLEKTA İLE 5000’İN ÜZERİNDE SANAT ESERİ DİJİTAL ORTAMDA

Türkiye’de güncel sanat üretiminin tek bir adresten takip edilmesini sağlayan Kolekta, 600’ü aşkın sanatçıyı, 40’a yakın galeri ve alternatif sanat alanını, 5000’in üzerinde sanat eserini dijital ortamda bir araya getiriyor. Güncel sanat eserlerine bir tuşla erişebileceğiniz Kolekta’nın zengin dijital sanat arşivinden sevdiklerinize “sanat eseri” hediye edebilirsiniz! Resimden baskıya, fotoğraftan kolaja pek çok eserin derlendiği Kolekta Özel Yılbaşı Seçkisi’ne de göz atmayı unutmayın!

Türkiye’deki güncel sanat üretimini erişilebilir kılarak geniş kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Kolekta, sanatçılar hakkında doğru bilgiyi tek elde toplayan ve her geçen gün içeriğini daha da zenginleştiren dijital sanat arşivini sanatseverlerle buluşturuyor. Genç ve usta sanatçıların resimden fotoğrafa, heykelden enstalasyona, özgün baskıdan desene, kolajdan seramiğe, yeni medyadan videoya en güncel eserlerini bir araya getiren Kolekta, nitelikli sanata hızlı ve etkin erişimin yolunu açıyor.


Haziran ayında hayata geçen Kolekta, Türkiye genelindeki tüm galerilerin sanatçı portföylerinin ve eserlerinin olduğu kadar bağımsız sanatçıların eserlerinin de bir arada görülebileceği özgün bir platform. Bütünleyici, kapsayıcı, sanat piyasasındaki tüm aktörlerin ihtiyaçlarına cevap veren ve sanata olan erişimi arttırmayı amaçlayan Kolekta, platform üzerinden “koleksiyoner hikayeleri”ne yer vererek insanların evlerinde sanat eserleriyle olan ilişkilerini göz önüne sermeyi, ilham vermeyi ve sanatla ilgilenen kitleyi genişletmeyi de kendine misyon ediniyor. Gün geçtikçe büyüyen ağı ile Kolekta, Türkiye’de güncel sanatın dijital arşivini tutarken, İngilizce versiyonu ile Türkiye’nin sanat dünyasını yurtdışına da açmayı hedefliyor.

Güncel sanatın en değerli eserlerine tek tuşla erişim kolaylığı sunan Kolekta, her ay sanat dünyasının öne çıkan isimlerini de konuk aldığı özel seçkileri ile sanatseverleri farklı temalar ve bakış açılarıyla buluşturuyor. Kolekta Yılbaşı Özel Seçkisi, sanat danışmanı Melis Terzioğlu’nun kadın sanatçılardan oluşan seçkisi, Kezban Arca Batıbeki’nin farklı disiplinlere göz kırpan karma seçkisi, küratör Derya Yücel’in ‘Ekosentrik Yaklaşımlar’ başlıklı seçkisi, Yasemin Elçi’nin ‘Fotoğrafa Nereden Başlamalı’ adlı seçkisi, koleksiyoner Sarp Evliyagil’in özel seçkisi ve 10.000 TL altındaki geniş güncel sanat seçkisi dikkat çekiyor. Koleksiyon Hikayeleri bölümünde farklı koleksiyonerlerin evlerinden de ilham alabilirsiniz.

Sanatın iyileştirici, motive eden gücünden hareketle sevdiklerinize yıllar geçse de değer kaybetmeyen bir hediye vermek için Kolekta’nın özel seçkilerine göz atabilir, sanatçılar hakkında yeni bilgiler edinebilir, güncel sanatın en güncel dijital arşivini www.kolekta.com.tr adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Kolekta Sanat Galerileri, Alternatif Sanat Alanları ve Sanatçılar:

Galeriler arasında, artSümer, Anna Laudel, Art On Istanbul, Bozlu Art Project, BüroSarıgedik, C.A.M Galeri, Ekavart Gallery, Evin Sanat Galerisi, Ferda Art Platform, Galeri/Miz, Galeri 77, Galeri Nev, Galeri Nev İstanbul, Galeri Selvin, Galerist, Krank Art Gallery, Labirent Sanat, Martch Art Project, Merkür Galeri, Mixer, Öktem Aykut, PG Art Gallery, Pi Artworks, Pilevneli Gallery, Pilot, Piramid Sanat, Sanatorium, Siyah Beyaz, The Empire Project, The Pill, Versus Art Project,x-ist ve Zilberman; alternatif sanat alanlarında Daire Sanat, Evliyagil Dolapdere, Kasa Galeri ve NOKS Bağımsız Sanat Alanı yer alıyor.

Kolekta bünyesinde Abidin Dino, Ahmet Doğu İpek, Ahmet Elhan, Ali Alışır, Ali Elmacı, Ali Kazma, Antonio Cosentino, Ardan Özmenoğlu, Ayça Telgeren, Berat Işık, Beyza Boynudelik, Burçak Bingöl, CANAN, Candaş Şişman, Çağrı Saray, Erkut Terliksiz, Elif Uras, Evren Erol, Ferhat Özgür, Fulya Çetin, Gözde İlkin, Gülçin Aksoy, Güneş Terkol, Günnur Özsoy, Hale Tenger, Horasan, İnci Furni, Kezban Arca Batıbeli, Komet, Leyla Gediz, Melis Buyruk, Memed Erdener, Metin Çelik, Mithat Şen, Murat Germen, Murat Akagündüz, Murat Morova, Murat Palta, Nadide Akdeniz, Nalan Yırtmaç, Neriman Polat, Nilbar Güreş, Özdemir Altan, Saliha Yılmaz, Seçil Erel, Selim Birsel, SENA, Serpil Mavi Üstün, Sibel Horada, Sidar Baki, Sinan Logie, Şahin Kaygun, Şakir Gökçebağ, Şener Özmen, Tarık Töre, Tayfun Gülnar, Tiraje Dikmen, Tomur Atagök, Yusuf Sevinçli ve Yuşa Yalçıntaş gibi isimlerin de arasında olduğu 500’ü aşkın sanatçı bulunuyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media