AjandaKolik Reklam

 

 

Kadıköy Belediyesi, Rexx Sineması’na sahip çıkıyor


Kadıköy’ün önemli kültür-sanat mekânlarından biri olan Rexx Sineması’nın bugün itibariyle kapılarını kapattı. Tarihi sinemanın kira sözleşmesini uzatmaması nedeniyle kapandığı açıklanırken Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’ndan açıklama gecikmedi.

Kadıköy Belediyesi Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Rexx Sineması’nın kapanması üzerine Twitter’dan yaptığı açıklamada “Kadıköy’ün en önemli kültür değerlerinden olan Rexx Sineması’nın kapanma kararını sizler gibi ben de üzülerek öğrendim. Salgın tehdidinin aşılmasının ardından sinema binasının mülk sahipleriyle bu değerli kültür mirasını geleceğe nasıl taşıyabileceğimizi değerlendireceğiz” diye konuştu.

KADIKÖY’ÜN BULUŞMA MEKANI 

Rexx Sineması’nın tarihi epey eskiye dayanıyor. 1920’lerde “Apollon” olarak bilinen sinema, 1930’larda “Hale Sineması” ismiyle işletildi. 1961’de yıkıldı. Yeni yapı “Reks” Sineması adıyla 1962 yılında hizmete girdi. MimarI Maruf Bey’di. Yıllarca Kadıköy’ün referans yapılarından biri olarak anıldı. İnsanların buluşma mekanına da dönüştü. Adını 2000’li yılların başında “Rexx” olarak değiştiren sinema, bir süredir ayakta durma mücadelesi veriyordu.

Comments
  • Gözde Öztürk

    Eşim ve benim için çok değerli bir mekan ilk buluşma noktamız bizim kapanmasin bizim kalsın

    Mart 27, 2020
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media