AjandaKolik Reklam

 

 

İSTANBUL ULUSLARARASI EDEBİYAT FESTİVALİ’NİN TEMASI “BULUTLARIN ÜSTÜNDE EDEBİYAT”


Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, 1 – 5 Haziran 2021 tarihleri arasında “Bulutların Üstünde Edebiyat” temasıyla ilk defa sadece dijital olarak edebiyatseverlerle ekranlarda buluşmaya hazırlanıyor.

2009 yılından bu yana, kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Kalem Kültür Derneği tarafından düzenlenmekte ve hem İstanbul’da hem de Anadolu’nun pek çok şehrinde yerli ve yabancı yazar ile edebiyat profesyonellerini Türk edebiyatıyla, Türkiye’deki kültür sahneleriyle, ülkemiz edebiyatçıları ve yayıncılarıyla buluşturan İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, İTEF’in internet sitesinde düzenlenecek.
Çocuk kitapları illüstratörü ve yazarı Deniz Üçbaşaran’ın afişini hazırladığı festival, Norveçli yazar Vigdis Hjorth’ün katılacağı etkinlikle başlıyor.
Simultane tercüme destekli etkinliklerde izleyiciler tüm söyleşileri Türkçe olarak izleyebilecek. İzleyicilerin yazarlara soru sorabilmesini mümkün kılacak olan Zoom katılımı 100 kişiyle sınırlıyken tüm etkinlikler İTEF’in InstagramFacebook ve YouTube hesaplarından da canlı olarak izlenebilecek.

İTEF 2021 – Bulutların Üstünde Edebiyat Etkinlik Programı

Tarih: 1 Haziran 2021 Salı, Açılış Etkinliği
Saat: 20.00 – 21.00
Program: Dilek Başak’ın dilimize kazandırdığı ve 2021 yılında Siren Yayınları tarafından basılan “Miras” adlı kitabın yazarı ve Norveç edebiyatının en önemli seslerinden biri olan Vigdis Hjorth, bir aile portresinin arka planını resmederken gerçeklere dayalı travmatik bir geçmişin hikayesini anlatıyor.
Yazar: Vigdis Hjorth (Norveç)
Moderatör: Serda Kranda Kapucuoğlu

Tarih: 2 Haziran 2021 Çarşamba
Saat: 20.00 – 21.00
Program:  Gülşah Ercenk’in çevirisiyle Yan Pasaj’dan yayımlanan ve Fransa’da çok satanlar arasında yer alan “Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü”, tek hayatı yoğun işi olan bir kadının sürpriz bir yolculukla farklı bir yola girmesini ve seçimler yapmasını anlatıyor.
Yazar: Maud Ankaoua (Fransa)
Moderatör: Feride Çetin

Tarih: 3 Haziran, Perşembe
Saat: 20.00 – 21.00
Program: Arap edebiyatının güçlü temsilcilerinden Halid Halife tarafından kaleme alınan ve Hümeyra Ruzvanoğlu Süzen çevirisiyle Delidolu’dan yayımlanan “Bu Şehrin Mutfaklarında Bıçak Yok” kitabında politik, dini ve cinsel zorbalığın gölgesi altında yaşayan Suriyeli bir ailenin üç nesle yayılan hikayesi anlatılıyor.
Yazar: Halid Halife (Suriye)
Moderatör: Ayça Derin Karabulut

Tarih: 4 Haziran 2021 Cuma
Saat: 20.00 – 21.00
Program: Yabancı Yayınları’nın okurlarla buluşturduğu “Kaos Yürüyüşü” serisi, “Biz Ölümlüler”, “Son ve Ötesi” ve Delidolu’nun yayımladığı “Canavarın Çağrısı” kitaplarıyla tanıdığımız Patrick Ness, her kitabında genç okurlara farklı bakış açıları sunuyor ve şaşırtıcı kurgularıyla derin sorular akla getirerek okuru düşündürmeye yöneltiyor.
Yazar: Patrick Ness (ABD)
Moderatör: Elçin Demiröz Duru

Tarih: 5 Haziran 2021 Cumartesi, Kapanış Etkinlikleri
Saat: 15.00 – 16.00
Program: Pegasus Yayınları’ndan Sevinç Seyla Tezcan’ın çevirisiyle yayımlanan “Auschwitz Dövmecisi” ve “Cilka’nın Yolculuğu” kitaplarıyla tanıdığımız Heather Morris, Auschwitz-Birkenau toplama kamplarında geçen bir yaşam öyküsünü kaleme alıyor.
Yazar: Heather Morris (Avustralya)
Moderatör: D. Ayça Çakmak

Saat: 20.00 – 21.00
Program:  Seda Ersavcı’nın çevirisiyle Çınar Yayınları’ndan çıkan “Leziz Kadavralar” kitabının yazarı Agustina Bazterrica, son dönemin en acımasız ve bir o kadar da dokunaklı distopyasını yazarak, var olan besin zincirine farklı bir bakış açısı sunuyor.
Yazar: Agustina Bazterrica (Arjantin)
Moderatör: Yankı Enki

 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media