AjandaKolik Reklam

 

 

HALİL ERGÜN: “ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDE YAPILANLAR KABUL EDİLEMEZ”


Sinema ve tiyatromuzun yüz akı, değerli halk sanatçımız Halil Ergün, 5. Bandırma Kitap Günleri’nin onur konuğuydu. Ülke olarak kültürel açıdan bir çözülme sürecinden geçtiğimizi belirten Ergün, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşananları ve Yılmaz Güney’le ilgili tartışmaları değerlendirdi.

Birkaç gündür Bandırma’da bulunan Ergün, “Kent kültürünü ve kentli hayatını bu kadar iyi taşıyan ve hissettiren kentimiz çok azdır. Bandırma, bir Cumhuriyet şehri olarak dimdik ayakta,” diyerek Bandırma halkını kutladı.

Seyircilere, “Türkiye ağır bir kültürel çözülme döneminden geçiyor,” diye seslenen Ergün, cumhuriyetin kazanımlarının çeşitli bahanelerle “gümbürtüye gittiği” bir süreci yaşadığımızı söyledi.

Ergün, Yılmaz Güney’le ilgili tartışmaların da bu bahanelerden birisi olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: “Bu toplumu toplum yapan, ülkenin kültürel dünyasını zenginleştiren yazarlarımız, çizerlerimiz, oyuncularımız veya şarkıcılarımızdır. Onlar üzerinden bir kargaşa yaratarak, değerlerimiz üzerinden spekülasyon yaparak bunu siyasetlerine malzeme ediyorlar.”    

“Yılmaz Güney, ne yaparlarsa yapsınlar, uluslararası alanda ses getiren filmleriyle, bıraktığı eser ve yarattığı izlerle bu dünyaya imzasını atmıştır. Bu spekülasyonları ortaya atanlar da hadlerini bilmek zorunda kalacaklardır.”

“BİR FİLMİN KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN YASAKLANMASI FAŞİZMDİR” 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşananların da kültürel çözülmenin bir parçası olduğunun altını çizen Ergün, “Siyasetten hukuka, kültür sanattan ekonomiye kadar yapılan bütün bu siyasal tasarruflar, hepimize yapılmıştır. Bunlar bizlere yapılan baskılar ve zulümlerdir. Artık yorgunuz ve acı çekiyoruz. Bu yüzden ses çıkaran da bizler olmalıyız,” dedi.

“Bir film jüriye giriyorsa bunu değerlendirecek insanlar da mesela ödül vermeyerek bu filme karşılık verebilirler, eğer çok ters bir şey varsa seyirciler de bunu protesto edebilir, bu demokratik bir haktır,” diyen Ergün şöyle devam etti:

“Buna karşın bir filmin, ülke yöneticileri ve Kültür Bakanlığı tarafından yasaklanması, seçkiden kaldırılması faşizmdir. Kimsenin de buna hakkı yoktur. Bu müdahaleye ses çıkarmamak da suçtur. Yukarıdaki yönetici çıkıp filmi yasaklıyor, sen kimsin demek lazım,” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

“Biz büyük bir tarihin ve kültürün üzerinde oturuyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere çok önemli bir cumhuriyet kültüründen geliyoruz. Buna her anlamda sahip çıkmalıyız,” diyen Ergün, söyleşi sonrası hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

7 Ekim’e kadar sürecek olan 5. Bandırma Kitap Günleri, birbirinden değerli konukları ağırlamaya ve kitapseverleri kültür sanatla buluşturmaya devam ediyor.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media