Dişi Recep İvedik vakası “Zengo”

ajandakolik


Daha ilk sahnede görünür görünmez halinden tavrından, konuşmasından Recep İvedik’in kadın versiyonu olduğunu söylemek için Recep İvedik serisini hatmetmeye gerek yok. “Zengo”, her ne kadar isim olarak eril gibi görünse de (Zenga değil) bir kadın karakter olarak karşımıza çıkıyor; kaba saba, tuhaf bir dişi Recep İvedik olarak.

Nilüfer Türkoğlu

Bundan birkaç hafta önce onu “Eltilerin Savaşı” filminin galasında görmüş ve ilk şunu düşünmüştüm. “Yakın zamanda onun da bir filmi olacak, kesin!” Hiç de yanılmamışım. Komedi dünyasının en yeni komedyenlerinden Yasemin Sakallıoğlu’nun Zengo’suna merhaba deyin, a dostlar! O da Gülse Birsel, Gupse Özay gibi hem senarist hem oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. 

Onu önce instagram videolarıyla tanıdık sonra Gülse Birsel’in “Jet Sosyete” kadrosuna dahil oldu ardından 24 saat evlere servis veren bir sucuk markasının reklamında gördük. Özellikle Karadeniz şiveli tiplemeleriyle sosyal medyanın fenomenlerinden biri haline gelen Yasemin Sakallıoğlu, şimdi de sinema filmiyle beyazperdedeki ilk çıkartmasını yapıyor.

YÖNETMEN KOLTUĞUNDA ŞAHAN GÖKBAKAR DA VAR 
Bu cuma vizyona girecek olan “Zengo”, aynı zamanda Sakallıoğlu’nun senaryosunu ve başrolünü üstlendiği komedi türünde bir yapım. Daha ilk sahnede görünür görünmez halinden tavrından, konuşmasından Recep İvedik’in kadın versiyonu olduğunu söylemek için Recep İvedik serisini hatmetmeye gerek yok. “Zengo”, her ne kadar isim olarak eril gibi görünse de (Zenga değil) bir kadın karakter. Kaba saba, tuhaf bir dişi Recep İvedik.

Filmin yönetmen koltuğunda Şahan Gökbakar ismini görünce Zengo’nun ilham kaynağının da kendisi oluğunu düşünmemek elde değil. “Zengo”nun diğer bir yönetmeni ise kısa filmleriyle tanınan Müge Manuş.

Filmin konusuna gelirsek… “Zengo”, ünlü bir modacı olmanın hayallerini kuran Zerrin’in, bu yolda en büyük rakibi olarak gördüğü mahalleden Menkıbe ile olan komik rekabeti üzerine kurulu bir film.

Zerrin, yaşadığı mahalleye kentsel dönüşüm piyangosunun vurmasıyla bir anda zenginleşmiş, mahalledeki kadınlara kendi tasarımlarını giydirip ünlü bir modacı olma hayalleri kuran, biraz sonradan görme ama son derece içten ve eğlenceli bir kadındır.
Çocukluğundan beri yoğun bir rekabet içinde olduğu Menkıbe’nin kendi tasarımlarını çalıp bir de üzerine defile düzenlemesiyle çılgına dönen Zerrin, yanına terzisi ve en yakın arkadaşı olan Fazilet’i de alarak hayatını değiştirecek çılgın bir maceraya atılır.
Yasemin Sakallıoğlu’nun ilk sinema deneyimi olan ‘Zengo’da Dilşah Demir, Ece İrtem, Semih Varol ve Ünal Kantarcı gibi oyuncular rol alıyor.

Lafı daha fazla uzatmadan “Zengo” ile aklımda – cevaplarını aslında verebildiğim –  iki soru var. Birincisi bakalım gişesi de Recep İvedik’le benzer bir başarıyı yakalayacak mı? (Zor ama bu işler belli olmaz!) İkincisi ise memlekete bir Recep İvedik yeterdi, dişisine gerek var mıydı? (E Ama Türk halkı bunu seviyor.) İyi seyirler…

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

DasDas'ta kadınların gücü adına...

DasDas, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 6 kadını sahnesinde ağırlıyor.  Bu önemli günde Gülinler, Güneş Özgeç, İdil Meşe, Nilipek., Nova Norda ve Selin Sümbültepe […]