banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Dekor ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nu koronavirüs nedeniyle kaybettik


Devlet Tiyatroları’nda yaşanan salgın krizi, değerli dekor kostüm tasarımcısı olan Ali Cem Köroğlu’nun ölümüne neden oldu. Köroğlu’nun yakın dostları, tiiyatro camiasından insanlar, bu ölümün altında büyük bir ihmalin yattığı konusunda hemfikir. Çünkü…

İzmir Devlet Tiyatroları’nda geçtiğimiz hafta prömiyeri yapılan “Karıncalar/Bir Savaş Vardı” oyununun kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu, koronavirüs nedeniyle birkaç gündür yoğun bakımdaydı. Oyunun başrol oyuncusu, şu an karantinada olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt‘un oğlu Akın Kurt’un prömiyerden bir gün sonra yaptırdığı koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine oyunun, oyuncu ve teknik ekibi de test yaptırdı ve 50 kişinin daha korona olduğu tespit edildi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un oğlu Akın Kurt’un başrolünde oynadığı “Karıncalar / Bir Savaş Vardı” oyunu.

Kültür Sanat Sen Yönetim Kurulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaşananlara tepki gösterdi. Kültür Sanat Sen’in yaptığı açıklama:

“İzmir Devlet Tiyatrosu’nda Akif Yeşilkaya’nın yönettiği ‘Karıncalar/Bir Savaş Vardı’ oyununda tam anlamıyla bir COVID-19 skandalı yaşanmıştır. İzmir Devlet Tiyatrosu’nda çalışanlar kendi olanaklarıyla Covid-19 testi yaptırmıştır. Yaptırılan test sonuçlarına göre yaklaşık 50 kişi pozitif diğerleri ise temaslı olarak gözlem altındadır.

Pozitif teşhis konulan bazı sanat emekçilerinin durumu ağırdır. Bu durum tam anlamıyla bir skandaldır. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte COVİD-19 salgınını yönetemediği açık ve net ortadadır. Bu yönetememe, insanların sağlığını tehdit eden ve ağır sonuçlar doğuran bir hale dönüşmüştür.

Maskenin ve sosyal mesafenin mesleğin doğası gereği hiçbir şekilde kullanılamadığı tiyatroda, oyunların oynanmasına devam edilerek pek çok sanat emekçisinin hayatı tehlikeye atılmıştır. Üstelik bu durum saklanmış, hasıraltı edilmeye çalışılmış, kamuoyuna yansıması engellenmek istenmiştir. Yaşanan bu süreç tam bir kâbustur. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu kapsamda sahnelerin süresiz olarak kapatılmasını talep ediyoruz.”

ALİ DÜŞENKALKAR: “HİÇ SEVMEDİĞİN ŞEYLERDEN BİRİ OLDU. DOSTLARIN SENİN FOTOĞRAFINI PAYLAŞIYORLAR ALİ CEM KÖROĞLU.”

Ali Cem Köroğlu’nun durumunun daha iyiye gittiği yönündeki haberler ise sonuç vermedi. Dün gece saatlerinde Ankara’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden sanatçının ölüm haberini oyuncu Melek Baykal instagram hesabından duyurdu.

“Offff çook üzgünüm çook… Ali Cem Koroğlu’nuda kaybettik maalesef. Bir git arıık lânet virüs git… Devlet Tiyatroları sahneleri niye açıktır halâ… Bu neyin inadıdır… İnsan canının hiç mi değeri yok? Yazıklar olsun!”

Oyuncu yönetmen Ali Düşenkalkar da “Hiç sevmediğin şeylerden biri oldu. Dostların senin fotoğraflarını paylaşıyorlar Ali Cem Köroğlu” paylaşımında bulundu.

MECLİS GÜNDEMİNDE TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

CHP, Devlet Tiyatroları’nda yaşanan olayı Meclis gündemine taşımıştı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde yaşananları sordu.

Antmen, Akın Kurt’un testinin pozitif çıkmasının ardından test yaptıran oyunun teknik ekibinde de birçok kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığı belirterek “Oyunun kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nun koronavirüs teşhisi ile Ankara’da hastaneye kaldırılmıştır. Dönüşümlü ve uzaktan çalışma uygulamasının yeteri kadar uygulanmamış, özellikle teknik ve idari personelin sosyal mesafe kurallarına riayet edilmeden çalışmak zorunda bırakıldığı ortaya çıkmıştır. Salgının yükseliş gösterdiği Kasım ayında bile turne yapılmış ve hem oyuncuların hem de teknik personelin riske atılmıştır. Ülkedeki diğer ödenekli tiyatroların çalışmalarının süresiz durdurmasına rağmen devlet tiyatrolarının bu koşullarda çalıştırılmaya devam edilmesi bütün sanatçı, çalışan ve seyircilerin hayatını riske atmıştır. Şu anda 50’den fazla Devlet Tiyatrosu çalışanı Covid-19’a yakalanmış durumdadır” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular;

1 – Karantina sürecinde olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile temaslı olduğu bilinmesine rağmen oğlu Akın Kurt’un başrolünü oynadığı oyunun gösterimi neden durdurulmamıştır? Bu, hem çalışanların hem de seyircinin hayatını riske atmak demek değil midir?

2 – Sorumlular hakkında ihmal nedeni ile hukuki ve idari soruşturma açılacak mıdır?

3 – Biran önce Devlet Tiyatroları’ndaki oyunları ve provaları durdurmak için harekete geçecek misiniz?

4 – Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; Devlet Tiyatrolarında Covid-19 pozitif çıkan toplam kişi sayısı kaçtır? Bunların kaçı entübe edilmiş, kaçı iyileşmiş, kaçı hayatını kaybetmiştir?”

DEVLET TİYATROSU SANATÇILARI DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Köroğlu’nun hayatını kaybetmesinin Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS), bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Detis olarak ALİ CEM KÖROĞLU gibi çok büyük bir sanatçının, çok özel bir insanın kaybının tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu süreci titizlikle izleyeceğimizi, gerekli hukuki girişimlerde bulunacağımızı bildirir, başta ailesine, Devlet Tiyatrosu çalışanlarına, sanat camiamıza, tüm sanatseverlere sabır dileriz.

Bu kurumdaki çalışma arkadaşlarımızdan hiçbirinin ALİ CEM KÖROĞLU gibi hem sanatında,hem de insan olarak çok özel olan birinin ölümüne, taammüden sebebiyet vermek istemediği inancındayız.

Ancak; İzmir’den çok tatsız ve kötü söylentiler yayılmakta, büyük bir sorumsuzluk, cehalet ve ihmaller zinciri sonucunda ALİ CEM KÖROĞLU’ nu yitirdiğimiz gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır. Sürecin şeffaflaşması gerekmektedir. Bu kurumsal olarak darbe almamızın önüne de geçecektir.

Konuyla ilgili olarak;

1- Bilindiği üzere, 28 Ekim 2020 tarihli Bakanlık genelgesiyle, Devlet Tiyatroları’nın Kültür ve Turizm Bakanlığına yetki devri gerçekleşmiştir. Her ne kadar bakanlık “sehven” olduğunu açıklasada, yetkilerin iade edildiğine ilişkin bir evrak kuruma ulaşmamıştır. 5441 sayılı “tüzel kişiliğimizi” koruyan yasamızın dışında gelişen ve ANAYASAYA aykırı olan bu durum, bir sanat kurumunun tam anlamıyla bürokrasiye teslim olmasının sonucudur. Bürokrasi sanatın gerekli isterlerini bilemez. Bürokratlar sahneyi anlayamaz. Acil ve hızlı kararlar alamaz. ALİ CEM KÖROĞLU’nu ölüme götüren olaylar zincirinin ilk halkasını burada aramak gerekir.

2- Durumun vahameti ortadadır. Konuyla ilgili çok acil bir soruşturma, Devlet Tiyatroları üst yönetim yetkisinin bürokrasiye devri ile ilgili olarak, bakanlıktaki “karar vericileri” de kapsayacak şekilde başlatılmalıdır.

3- Devlet Tiyatrolarında olaydan birinci derecede sorumlu yetkililerin soruşturma sürecinde, olayın gidişatını etkilememeleri adına “tedbiren” görevden el çektirilmesi gerekmektedir. Bu soruşturma sürecinin, görevden el çektirilen yetkililer için de kendilerini aklama adına bir fırsat olduğu unutulmamalıdır.

4- Acil olarak perdeler corona sürecini kapsayacak biçimde süresiz kapatılmalıdır.

5- ALİ CEM KÖROĞLU ’nun görev yaptığı oyun durdurulmalı, çalışanlar soruşturma sürecine dahil edilmeli, onların bilgilerine/tanıklıklarına başvurulmalıdır.

6- Eğer söylendiği gibi yaşadığımız olağanüstü salgın sürecinde karantinaya sadık kalmayan bir oyuncunun duruma sebebiyet verenlerden biri olduğu ortaya çıkarsa, kurumla derhal ilişiği kesilmelidir.

7- Devlet Tiyatrosu yetkililerinin prova ve temsil süreçlerinde çalışanlarına neden test yapmadığı da soruşturma kapsamında özellikle ele alınmalıdır.”

ALİ CEM KÖROĞLU KİMDİR?

Profesyonel hayatına İstanbul Devlet Tiyatroları sahne ve kostüm tasarımcısı olarak başlayan Ali Cem Köroğlu, 2003 yılında Afife Jale En Başarılı Sahne ve En Başarılı Giysi Tasarımcısı tiyatro ödüllerinin yanısıra sinema, televizyon ve opera gibi sanat dallarında birçok ödül aldı. Dekor ve kostümünü yaptığı oyunlar arasında Küçük Burjuva Düğünü (Dekor Tasarım 2019) , Mavi Kuş (Dekor Tasarım, 2108) , Memeleketimden İnsan Manzaraları (Dekor Tasarım, 2017) gibi sayısı 100’ü aşkın oyun yer alıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media