“Dayanışmanın 100’ü Şiir” platformu tiyatro emekçilerine omuz veriyor

ajandakolik


Salgın nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak ve dolayısıyla Türkiye’de bağımsız tiyatroyu desteklemek amacıyla kurulan dayanışma ağı “Dayanışmanın 100’ü Şiir” için onlarca sanatçı, tiyatro emekçilerine omuz vermek için şiir okudu. 

NEREDEN YOLA ÇIKTILAR? 

Son yıllarda Türkiye’de tiyatroyu adeta ayağa kaldıran, tamamen kendi imkânlarıyla, sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan bağımsız tiyatrolar bugün, Covid-19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde. Virüsün Türkiye’ye gelmesiyle birlikte tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine kadar 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kalarak evlere kapandı.

Bertolt Brecht’in “İnsan ne ile yaşar?” sorusundan hareketle Türkiye’de, hem nitelik hem de nicelik olarak son senelerde hız kazanan bağımsız tiyatro hareketinin bu krizden en az yarayı alarak çıkması için bir araya gelen sanatçılar, sanat severlerin platforma destek olması için çağrıda bulunuyor.


İNSAN DAYANIŞMAYLA YAŞAR 

Ali Düşenkalkar, Bahar Çuhadar, Çağlar Çorumlu, E. Feza Soysal, Mehmet Sarıca ve Tilbe Saran’ın öncülüğünde kurulan platformda Haldun Dormen, Metin Akpınar, Genco Erkal, Zeliha Berksoy, Demet Akbağ, Halil Ergün, Işıl Yücesoy, Yasemin Yalçın, Serra Yılmaz, Selçuk Yöntem, Erdal Beşikçioğlu, Fırat Tanış ve Levent Üzümcü’nün de aralarında bulunduğu onlarca sanatçı, “İnsan dayanışmayla yaşar” diyerek tiyatro emekçilerine destek sağlamak için şiir okudu.

Dayanışmanın 100’ü Şiir platformuna buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Orhan Veli'nin çıkardığı Yaprak dergisinin tüm sayılarına artık ulaşabilirsiniz

1949-1950 yıllarında Şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış olan edebiyat dergisi “Yaprak”, sayfalarını açtı. Derginin tüm sayılarına online olarak erişebilirsiniz. Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV),  ilk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserlerinin yayımlandığı “Yaprak” […]