Orhan Veli’nin çıkardığı Yaprak dergisinin tüm sayılarına artık ulaşabilirsiniz

ajandakolik

1949-1950 yıllarında Şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış olan edebiyat dergisi “Yaprak”, sayfalarını açtı. Derginin tüm sayılarına online olarak erişebilirsiniz.

Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV),  ilk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserlerinin yayımlandığı “Yaprak” dergisinin arşivini okuyuculara açtı.

YAPRAK DERGİSİ HAKKINDA 
Orhan Veli, 1948 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nın Tercüme Bürosu’ndaki işinden ayrıldıktan sonra sık sık kendisi ile aynı durumda olan arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu, Abidin Dino, Necati Cumalı, Sabahattin Eyüboğlu, Oktay Rifat ve Melih Cevdet gibi arkadaşlarıyla buluşmaya başladı. Bu buluşmalardaki konuşmalar sonucunda, grup, bir dergi çıkartmaya karar verdi. Masraflarını Mahmut Dikerdem’in karşıladığı Yaprak on beş günde bir yayınlanmaya başladı. Dikerdem’in yardımlarına rağmen derginin sahibi ve yazı işleri müdürü Orhan Veli’ydi. Bu yüzden zaman zaman ortaya çıkan para problemleriyle kendisi ilgilendi ve dergiye devam edebilmek için paltosunu satmak zorunda bile kaldı.[4] Son sayıyı yayınlayabilmek için ise Abidin Dino’nun kendine hediye ettiği resimleri elden çıkardı.[4] İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan, Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi yazar ve şairlerin eserleri yayınlanan Yaprak, 1 Haziran 1950’ye kadar 28 sayı yayınlandı.

Bu dergiyle birlikte Orhan Veli’nin şairliği yanında fikir adamlığı da ön plana çıktı. Kanık, yaklaşan seçimlerin parti konuşmaları hakkındaki yorumlarına dahi dergide yer vermeye başladı. Melih Cevdet ve Oktay Rifat’ın toplumsal yanı ağır basan şiirlerinin de Yaprak’ta yayınlanmasının sonucunda derginin siyasal yönü ortaya çıktı. Nâzım Hikmet’in hapishaneden çıkartılması için açılan kampanyaya da katılan Garipçiler üç günlük açlık grevine girdiler. Tüm bu süre boyunca Yaprak kavgalarının silahı oldu.

DERGİNİN TÜM SAYILARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ. 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çünkü artık "normal" bu: Berliner Ensemble Tiyatrosu'nun sosyal mesafeli seyirci koltukları

Abartma yok, gerçek! “Yeni normal” dediğimiz günlerde Berliner Ensemble Tiyatrosu’nun sosyal medyada paylaştığı “sosyal mesafeli” tiyatro fotoğrafı koronavirüs salgını gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor.  Korona öncesi ve korona […]