banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

DANİSKA: “HERKESİ UYARALIM, ÜNLÜ OLMAK İÇİN GEREKİRSE SOYUNACAĞIZ”


Yapılacak en güzel şeylerden biri bu söyleşiyi okumak, baştan söyleyeyim! Neden derseniz Daniska’nın “Keşke Meyhanesi”ndeyiz. Masada oturmuşuz, pandemiyi unutmuşuz, sanırsınız hayat o andan ibaret! Sohbet şahane, şarkılar öyle güzel, bir yanda Daniska bir yanda Yaşar. Masa da masaymış ha! Siz de hoş geldiniz!

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com 

Pek sevgili Daniska grubu, “Keşke Meyhanesi”nde bu defa Yaşar’ı ağırlamanın haklı mutluluğunu yaşıyor. Birlikte düet yaptıkları “Peki Ya Şimdi” şarkılarını çoktan ezberlememiz boşa değil, buyrun buradan siz de dinleyin isterim. Bu arada bilmiyorsanız ünlü olmak için çok uğraş verdiklerini buraya not düşmeliyim. (Gitgide büyüyen hayranlarının desteklerini yabana atmayalım!) Daniska ile tatlı tatlı söyleştik, üstelik Yaşar da sohbetimize katıldı, daha ne olsun… Umut sazımız olur, Daniska kesin bu defa ünlü olur… Siz ne dersiniz? 

Bence artık kesin ünlüsünüz! Yaşar da sizinle düet yaptığına göre, değmeyin keyfinize! Ne diyorsunuz?

Vallahi değiliz. Ünlü olsak anlarız herhalde. Henüz bazı duyu organlarımız çalışıyor, az da olsa görüyoruz mesela. Kulaklar ağır işitiyor sadece, bir de tat-koku sizlere ömür, hepsi bu. Mesela “Yaşar bence ünlü” der misiniz? Demezsiniz çünkü Yaşar ünlü ve ününü baştan ayağa hak ediyor. Biz hâlâ Yaşar’la aynı şarkıda buluştuğumuza, aynı masada oturduğumuza inanamıyoruz. Rüyaysa da uyandıranın kalbini kırarız. (Gülüyorlar.)

Yok yok değilsiniz. Bal gibi gerçek hepsi! Peki, Yaşar’a sosyal medya üzerinden “düet yapalım” çağrısında bulunmuştunuz ya, gerçekten de işler öyle mi ilerledi, yoksa öncesinde bir görüşme sağlamış mıydınız? Perde arkasını anlatsanıza…

Yaşar, Keşke Meyhanesi’nin olmazsa olmazıydı! Bu projeye başlarken konuk listemize yazdığımız ilk isim yani. Bu yüzden riske atamazdık. Tüm imkanlarımızı seferber ettik, tüm ilişkilerimizi kullandık. En önemlisi de takipçilerimizden yardım istedik. Çağrımızın Yaşar’a ulaşması için Tivitiçi Kargo ile bir mektup gönderdik. Dayanışmanın gücüyle gelen mutlu son, ne kadar da özlemişiz. Biraz da magazin o zaman: Peki konuk listesinde adı geçen diğer isimler kim? Pek yakında… (Kahkaha atıyorlar.)

Evet ya, onun merakı başladı şimdi de! Bu arada ben o bölümü kaçırmışım ama grubun ismi nereden geliyor? Kim buldu, nasıl ortaya çıktınız?

Daniska; alâ, en iyisi anlamına geliyor. Ama günlük kullanımdaki çağrışımı negatif. Kırklı yaşlarımızda hevesli ergenler gibi müzik yapmaya karar verince, bu ismin bize çok yakışacağını düşündük. Nereden baksanız saçmalığın daniskası çünkü… (Gülümsüyorlar.)

İlk olarak Ezginin Günlüğü’nün solistlerinden Eylem Atmaca ile “Kavuşmak İhtimali”nde sonra Ümit Besen ile “Serçenin Şarkısı”nda ve şimdi Yaşar ile “Peki Ya Şimdi”de bir araya geldiniz.  Aklınızda kim var, hadi bize ipucu verin…

Bizim gönlümüzden geçen isimler var tabii ama o isimlerin Daniska’dan ve Keşke Meyhanesi’nden haberleri yok henüz. Bu yüzden cevaplayamıyoruz bu soruyu. Ama şunu söyleyebiliriz; bu üç şarkıyı yayınlayana kadar çok kez refüze edildik! O isimler kimler mi? Pek yakında… (Güldürüyorlar.)

“Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler vardır” diyor Haşmet (Sadri Alışık) Ayşe’ye (Ayla Algan) “Ah Güzel İstanbul” filminde. Yaşar ile düet yaptığınız “Peki Ya Şimdi”de de geçen sizin siyah beyaz filminizde bu sağlam şeyler neler?

Birbirini hiç tanımayan insanların kurduğu gönül köprüsünden daha sağlam ne olabilir hayatta? Yaşar’ın, böyle bir zamanda, evlerinde ruhları sıkılan insanlara bir parça umut verebilmek için şarkımızı söylemeyi kabul etmesi az şey mi? Biz dostluğa, buna vesile olan müziğe ve orada bir yerde olduklarını bildiğimiz güzel insanlara inanırız.

“Peki Ya Şimdi” Keşke Meyhanesi’ne çok yakışan bir şarkı olmuş. Şarkının anatomisinden bahsedelim; kim yazdı çizdi, stüdyoya ne ara nasıl girdiniz? (E pandemi malum…)

Şarkının söz ve müziği Gökhan Tümkaya’ya, düzenlemesi Hüseyin Çebişci’ye ait. Tüm kayıtlar, Daniska’nın kendi stüdyosu HaremS’te yapıldı. Kapanma dolayısıyla iki ayağımız bir pabuca girdi tabii. Şarkımız bayram hediyesi olsun istedik. Özellikle klibimizin yönetmeni İmre Haydaroğlu’na teşekkür ederiz. Çok kısa bir sürede, tüm imkânlarını zorlayarak nefis bir klip armağan etti bize.

Genel olarak şarkıların sözlerine bakacak olursak edebiyattan beslendiğiniz de aşikar. İkinci Yeni’lerin şiirdeki ve sizdeki yerini nasıl tanımlarsınız?

Ne kadar zarifsiniz, genellikle bize “Divan Şiiri” sorarlar çünkü. (Gülümsüyor ve gülümsetiyorlar.) 

O kadar eski değilsiniz yahu, durun hele! 

Bizim gibi eşit ağırlıkçıların sözünün pek bir değeri olmaz ama yine de yanıtlamaya çalışalım: İkinci yeni; muazzam bir hayal gücü, zengin bir duygu dünyası, aşk, esriklik ve toplumsal meselelere münevver bir bakış açısı demektir bizim için. O şairlerin yeri dolmadı, dünya da şiirsiz bu kadar dönüyor işte.

Haklısınız, artık pek dönmüyor bile diyebiliriz ya, neyse… Pekiii… Şarkınızın hangi Türk filmlerinin sonunda çalmasını isterdiniz?

Yeşilçam, ah o güzelim filmler… Biz haddimizi biliriz efendim, bu yüzden o filmlere hiç dokunmayalım. Çok büyük müzik insanlarının yazdığı muhteşem eserler var o filmlerde. Biz sadece, şarkılarımız o filmleri ve oradaki canım insanları hatırlatsın isteriz.

Daniska’nın o çok özel müzisyenleri; Efe Demiryoğuran, Gökhan Tümkaya, Evren Arkman, Deniz Bayrak

Hatırlatmanın “Daniska”sını yapıyorsunuz doğrusu! Ama ne olacak bu ün, şan, şöhret arzusu sizde, kuzum? Herkesin 15 dakikada ünlü olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz, siz de iyi bilirsiniz…

Valla bizim tek düşüncemiz şöhret olmak. Dakikası saniyesi mühim değil. Sokaklarda yürüyemeyelim, metrobüse, metroya binemeyelim istiyoruz. Ayrıca iyi şöhret de şart değil. Sizin aracılığınızla herkesi tekrar uyaralım; gerekirse soyunacağız.

Ne diyorsunuz siz, o derece ha! (Söyleşiye kısa bir ara verip kadehleri tokuşturuyoruz burada. Sonra soruma dönüyorum.) Keşke Meyhanesi nasıl bir yer; gözlerimizi kapatalım, hayal edelim…

Tam olarak öyle bir yer! Gözlerinizi kapatın ve nerede, kimlerle beraber olmak istediğinizi hayal edin. Keşke Meyhanesi hatırladığımız sürece var, bunun için her gittiğimiz yere tabelamızı da götürüyoruz.

Daniska’nın şarkıları dışında hangi şarkılar rakıya, mezeye fon oluyor Keşke Meyhanesi’nde?

Türk müziği var, Yeşilçam var, pop var, rock var, türkü var… Saymakla bitmez. Zarif insanlar, mahir eller, yufka yürekler, kristal kadehler, danteller, tüller var.


Meyhaneler kapalı, akşamlar evde geçiyor. Pandemi sürecindeki bu kapalılığın etkisi var mı “Keşke Meyhanesi”nin oluşmasında? Sizin şarkılarınızda meyhaneyi eve getiriyoruz sanki… Öyle bir fikir miydi bu?

Elbette var. Maksat kavuşmaya bahane olsun. Biz gidemiyorsak o bize gelsin. Meyhane de insansızlıktan dertli, onun da bize ihtiyacı var zaten. Siz rakıyı mezeyi hazır edin, şarkılar bizden dedik. Yoksa kötü mü ettik?


Ne iyi ettiniz, daha da ediniz! Meyhane dedik madem bu kadar, meyhane kültürünün olmazsa olmazları sizce neler? Aklınıza ilk gelenler?

Biz muhabbet der susarız. Muhabbet dışında her şey eksik olabilir meyhanede, rakı bile!

Umarım pandemi bitince yüz yüze de sohbet etme şansımız olur. Kim bilir o zamana kadar kaç düet yapmış olursunuz… Sahi, hep düet mi olacak? Ufukta başka “yeni” neler var?

Yüz yüze sohbet, ah nerede o günler… Sevdiğimiz yorumcuları albümümüzde misafir etmek istiyoruz. Kimler bu daveti kabul eder bilemiyoruz. Öncelikli hevesimiz çok konuklu bir albüm yapmak aslında. Tabii biz de bu albümde bir şarkı seslendirmek istiyoruz.

O zaman o albümün, iyi insanların, bol muhabbetin, aydınlık günlerin şerefine olsun!

Şerefe!BU SÖYLEŞİ YAŞAR’SIZ OLUR MU! OLMAZ TABİİ… ONUNLA DA İKİ LAFIN BELİNİ İŞTE BÖYLE KIRDIK:

Daniska seninle düet yaparak muradına ermiş görünüyor. “Peki Ya Şimdi” meşhur olmuşlar mıdır artık?

Yaşar: Şöhret gelir geçer, şarkılar sürer gider. En güzel şeylere layıklar, gerisi palavra!

Seni yeni projelerde görmek heyecan verici. En son Jojo Live’da çevrimiçi canlı konserde eski şarkılarını dinlerken göz yaşlarımı tutamadığımı söyleyeyim! Yaşar’ın her daim nostaljik ve efsunlu şarkılar yapmasının sırrı ne?

Göz yaşların tatlıysa aşktandır, tuzluysa hadi baştan. Dökülmeyen göz yaşının şarkısı olmuyor, sırrı bende saklı.

“Peki Ya Şimdi” de tam sesine, sözüne, Yaşar tarzına çok uygun. Şarkı, sizin düet kararınızdan önce ortaya çıkmış mıydı yoksa seninle mi tamamlandı?

Ezginin Günlüğü ve Hüsnü Arkan’a davul çalan ve aynı zamanda şahane bir şarkı yazarı olduğunu bu şarkıyla öğrendiğim Gökhan Tümkaya’nın grubu Daniska’nın teklifi ile başlayan ve benim şarkıya aşık oluşumla tamamlanan bir sürecin zirvesidir bu şarkı.

(…) Gülsem kuşlar dönerdi peki ya şimdi Öpsem hicran dinerdi peki ya şimdi (…) Senin “Kuşlar”ın geliyor akla geliyor, sanki onlara bir selam gibi de bu şarkı… Kuşlara çok uyduğun oldu mu?

Herkes bilir, ben kuş dilini konuşurum. Ne zaman onlarla ilgili bir şarkı duyulsa Anka Kuşu gelir bana söyler. Her şeyi söyleyemem o benimle kuşlar arasında.

1990’lara ait en çok neleri özlüyorsun?

Her şeyi. Gençliğimi, ilklerin oluşumunu, keşfetmenin heyecanını, aşk şarkılarını, büyük müzisyenleri, cesareti, sansürsüzlüğü, korkusuzluğu, yer altına inmemiş muhalifliği, özgürlüğü…

İlk albümün “Divane” 25. yılını kutluyor bu yıl. Acaba Divane’nin şerefine o şarkıları yeniden söylediğin bir albüm kaydı yapmayı düşünür müsün? Hani pandemide böyle bir armağan, Yaşar hayranları için müthiş olurdu. Ne dersin?

Maalesef öyle bir şey olmayacak. 25. yıl adına her defasında sahnede kutlayacak günlerin gelmesidir dileğim. Müziğin ruhu daima sizinle olsun.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media