banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

BURSA’NIN YENİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ ZİNDANKAPI’DA “ZAMANSIZLIK ŞARKISI” SERGİSİ


Bursa’nın yeni kültür ve sanat merkezi Zindankapı içerisindeki Güncel Sanat Galerisi, ilk sergisi “Zamansızlık Şarkısı” ile kapılarını ziyarete açtı. Derya Yücel’in küratörlüğünde, Cengiz Tekin, Çağrı Saray, Gülçin Aksoy, Işıl Çelik, Meliha Sözeri, Nezaket Ekici, Osman Dinç, Şefik Özcan, Vahit Tuna ve Yaşam Şaşmazer’in katılımıyla gerçekleşen sergi 17 Ocak 2022’ye kadar ziyarete açık.

Kadim şehir Bursa’nın 2500 yıllık mirası Zindankapı, aslına uygun bir restorasyonun ardından, Büyükşehir Belediyesi inisiyatifiyle yeniden hayat buldu. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılan zindanların yer aldığı yapı, artık interaktif bir dijital müzeye ve birbirinden zengin sergilerin yer alacağı güncel sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan ilki olan “Zamansızlık Şarkısı”, Derya Yücel küratörlüğünde günümüz sanatçılarının zaman kavramına dair yorumlarını ortaya koyarken geçmişin hafızasını taşıyan bu mekânda yepyeni bir pencere açıyor.


Çağdaş sanat alanında varlık gösteren birbirinden değerli sanatçılara ait yerleştirme, heykel, desen ve video eserleri, adeta zindanların yarattığı zamansız bir mekânı sanat ile tamamlıyor.


Sergiyi 17 Ocak 2022 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edebilir ve Zindankapı’da tarihin, kültürün, sanatın ve sosyal hayatın sentezine siz de katılabilirsiniz. Sizi surların içinde bir yolculuğa çıkaracak olan Zindankapı Güncel Sanat Galerisi, önümüzdeki aylarda birbirinden farklı sergilere de ev sahipliği yapacak.

 

ZİNDANKAPI HAKKINDA
Milattan önce ikinci yüzyılda, Bitinya Krallığı’nın, Prussa şehrinde inşa edilen surlar, hisarlar ve zindanlar, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmış ve bazıları günümüze kadar ulaşmış durumda. Bugün Bursa’nın Osmangazi ilçesi, Alacahırka mahallesinde bulunan ve Uludağ’ın eteklerine açılan Zindankapı da işte bu tarihi surların önemli bir parçası. Arkeolojik kazılarla toprak altında kalan bölümleri ortaya çıkarılan ve aslına uygun restore edilen bu tarihi eser, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde şimdi yeniden şehir hayatının bir parçası. Yaptığı sergiler, etkinlikler ve araştırmalar ile kent kimliğine sahip çıkmayı görev edinen Müzeler Şube Müdürlüğü, Zindankapı’yı kentin kültür ve sanat merkezi haline dönüştürdü. Yeni bir konseptle kent yaşamına kazandırılmak üzere tasarlanan Zindankapı, Bursalılar için surların ve zindanların anlamını değiştirdi, Bursa’da kültür ve sanat teknolojik bir boyut kazandı. Toplam 3000 metrekare alana sahip Zindankapı, artık benzersiz bir dijital müze ve geniş bir güncel sanat galerisi ile misafirlerini ağırlıyor. Dijital anlatımlı sergi salonları, interaktif içerikleri, etkinlik alanları ve eğitim mekanları ile tarihe, kültüre, sanata ışık tutuyor. Sosyal alanlarda ise Bursalılar buluşup bu tarihi atmosferi hep birlikte yaşıyorlar.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media