Burcu Aktaş’ın kaleminden sıcacık doğa-insan öyküsü: Vahşi Şeyler

Elimizde bu defa çağdaş çocuk edebiyatımızın sevilen kalemi Burcu Aktaş’ın Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlanan yeni çocuk romanı ‘Vahşi Şeyler’ var. Kahverengi deniz, bitmeyen inşaatlar, başlangıcı ve sonu bilinmeyen kış, plastik çiçeklerle kaplı bahçelere meydan okuyan bir doğa mücadelesini anlatan kitap, 8-12 yaş grubuna hitap ediyor. 

Şehrin merkezinde yaşayan ve her gün penceresinden dürbünle aşağıdaki caddeyi izleyen seksen beş buçuk yaşındaki Mualla, doğadan kopup şehrin kalabalığı içinde yalnız kalmış bir şehir sakinidir. Günlerini cam kenarında geçiren ve geçmişle kurduğu duygusal bağlarla hayata tutunan Mualla, günün birinde gizemli bir küçük kıza rastlar ve şehirde gariplikler başlar.

Önce penceresinin pervazına bir kuş düşer, sonra trafik ışıklarında bir karaca görülür, derken şehrin denizini bir yaban domuzu grubu geçer. Ve bir bozayı inşaatın birinde kış uykusuna yatar. Sınırları başka canlılara hiçbir hak görmeyerek genişleyen şehirde yaşayanlar için tüm bu gelişmeler kontrol altına alınması gereken bir tehdittir, Mualla içinse bir çağrı.

Akıcı kurgusu ve özgün üslubuyla Vahşi Şeyler kent-birey, geçmiş-bugün, doğa-insan ikilikleri üzerine düşündürücü olduğu kadar sıcacık bir öykü.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media