Ölümünün 21. yılında Safiye Ayla, kıyafetleri, belgesel filmi ve adl kapsül koleksiyonu

ajandakolik

Türk Müziği’nin gelmiş geçmiş en özel seslerinden Safiye Ayla, ölümünün 21. yılında anılırken kendi sandığından çıkan kıyafetleri de bir koleksiyona hayat verdi.

Kaç Safiye Ayla şarkısı dinlediniz bugüne kadar? Kaçınız sesine aşinadır, kaçınız fotoğrafını görse tanır? Bugün Safiye Ayla’nın satın alıp bir dönem neredeyse her dairesinde oturduğu Safiye Ayla Apartmanı’ndaydık. Ölümünün 21. yılında çeşitli etkinliklerle anılan Ayla’nın 10 numaralı dairesi, sanatçının kıyafetleri, ayakkabıları, sandığı, kendi eliyle yazdığı not defteri (içinde bir adet peynirli tart tarifi de var), büstü, gazete kupürleri ve hatta gelinliğiyle ziyarete açıldı. Ayla’nın hayatına yakından tanık olmak isteyenleri için sergi 17 – 22 Ocak tarihleri arasında gezilebiliyor. Süreyi kısa bulduğumuzdan biz serginin uzatılmasında yanayız.

Bundan iki gün önce de bir basın davetiyle hakkında hazırlanan ‘Muganniye Safiye’ belgeselini izleme şansını elde etmiştik. Ezgi Çelik’in Safiye Ayla’yı canlandırdığı film, şarkıcının dramatik hayatından sahnelere yer verirken yalnızlığına ve dünya çapında bir şarkıcı olabilecekken olamadığına dair serzenişine de değiniyor. Hatta bir sahnede şöyle diyor: “Ben neden bir Maria Callas olmayayım?”

BAĞIŞLAR TEV’E GİDECEK 
Sahneye çıkan ilk kadın solistlerden olan ve tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayan Safiye Ayla, ölüm yıldönümünde kendi kıyafetlerinin neredeyse birebir aynısını üreten ve satışa çıkaran adL markasının kapsül koleksiyonuyla anılıyor.

Gençlerin eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlayan Türk Eğitim Vakfı, ilk bağışçılarından biri olan Cumhuriyet tarihinin ilk ve en önemli kadın seslerinden Safiye Ayla’nın döneme göre etkileyici stili ve iddialı sahne kostümlerini tozlu sandıklardan çıkardı. Sağda, Safiye Ayla’nın kendine ait sahne kostümlerinden biri var.  Bugün dairesine gittiğimizde duvarında asılı olan parçalardan biriydi.

adl markası da giysilerin bir kısmına sadık kalarak ‘Safiye Ayla Kapsül Koleksiyonu’nu tasarladı ve 16 Aralık günü İstanbul SOHO House’ta gerçekleşen özel buluşma ile sınırlı sayıda üretilen koleksiyon parçalarını satışa sundu. Etkinlik sonrasında da Vadi İstanbul, Emaar, Nişantaşı adL mağazaları ve adresinde satışa çıkacak kapsül koleksiyonun tüm satış geliri adL tarafından TEV’e bağışlanacak.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Burcu Aktaş'ın kaleminden sıcacık doğa-insan öyküsü: Vahşi Şeyler

Elimizde bu defa çağdaş çocuk edebiyatımızın sevilen kalemi Burcu Aktaş’ın Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlanan yeni çocuk romanı ‘Vahşi Şeyler’ var. Kahverengi deniz, bitmeyen inşaatlar, başlangıcı ve sonu bilinmeyen kış, plastik çiçeklerle […]