86’ncı yaşın kutlu olsun Oğuz Atay!

Muhtemelen Google bu doodle’ı hazırlamasaydı, bilmeyecektik Oğuz Atay bugün 86 yaşında… Ne erken gittiğini bir kez daha anlıyoruz şimdi…

oysa, mesela selim ışık
anlatmadan anlaşılmaya âşık.
böyle adama (darılma ama)
yaklaşmaz hiçbir güzellik,
doğduğu günden beri kalbinde bir delik,
almak için bütün sızıları içine.
her zaman utanmıştır
başkaları yerine.

(Tutunamayanlar’dan)

Önemli günler için hazırladığı doodle’larla kimi zaman sürprizler yapan arama motoru Google, bugün Türk edebiyatının değerli kalemlerinden Oğuz Atay’ın 86. yaş gününü kutluyor. Sağlığında hiçbir kitabı ikinci baskı bile yapamazken öldükten sonra kitapları büyük ilgi gören ve çok okunanlar arasında yer alan Oğuz Atay, Google’ın doodle’ında resmedilerek okurlarını gülümsetti.


Oğuz Atay edebiyatının hiç kuşkusuz belkemiğini oluşturan ve tanınmasını sağlayan romanı “Tutunamayanlar”dır. “Tehlikeli Oyunlar”, “Bir Bilim Adamının Romanı” kitapları da yazarın romancılığının kıymetli eserlerindendir. Onun romanlarına ilham kaynağı olan en sevdiği yazarlar ise Dostoyevski ve Kafka’dır. Kurmaca metinlerinde ikisine de gönderme yapar. Örneğin “Tutunamayanlar”da ”Böyle basit ölçülerle değerlendirirler insanı. Dostoyevsky’yi de okumamışlardır, bilmezler” der.

Eserlerinde düşle gerçeğin birbirine karışması, üstkurmacanın kurgunun ana ilkesi olması Oğuz Atay’ı postmodernist roman kategorisinde eser veren ilk Türk yazar yapmıştır. Oğuz Atay, özellikle Tutunamayanlar romanında, modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşları ve toplumsal ahlaka, kalıplaşmış düşüncelere yabancılaşan, tutunamayan bireylerin iç dünyasını anlatır. Yapıtları eleştiri, mizah ve ironi barındırır. Kastamonu Valiliği kendisi adına 2007 yılından beri Oğuz Atay Edebiyat ödülleri vermektedir.

“SEVİNMEYİN DAHA ÖLMEDİM”

12 Ekim 1934 doğumlu olan yazar, 13 Aralık 1977’de, henüz 43 yaşındayken beyninde oluşan bir tümör nedeniyle hayatını kaybetti. Mecidiyeköy’deki arkadaşı Altay Gündüz’ün evinde ölüme yakalanan Oğuz Atay o sırada banyodadır ve uzun süre banyodan çıkmaz. Arkadaşları durumdan endişelenir ve ona seslenir, onun “Sevinmeyin, daha ölmedim” cevabıyla gülmeye koyulurlar. Aradan bir süre daha geçer ve Atay dışarı çıkmaz. Bunlar yazarın son sözleri olur.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media