banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

65. Sait Faik Hikâye Armağanı Melisa Kesmez’in oldu


Türkiye’nin edebiyat alanındaki en değerli ödüllerinden biri olan ‘Sait Faik Hikâye Armağanı’ bu yıl ‘Nohut Oda’ kitabıyla Melisa Kesmez’i oldu.


‘Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz’, ‘Bazen Bahar’ ve ‘Nohut Oda’ isimli hikâye kitaplarıyla son dönemin en üretken yazarlarından biri olan Melisa Kesmez, bu yıl 65’incisi verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi oldu.


Doğan Hızlan’dan ödülünü alan Kesmez, duygularını şöyle ifade etti: “En çok da insana olan inancımı yitirmekte olduğum, umudumu korumakta epey zorlandığım, kendimi bıkkın ve bir o kadar kaybolmuş hissettiğim şu günlerde bu ödülü almak benim için çok şey demek. Tekrar teşekkürler. İnsan sayenizde birdenbire umutlanıyor. Bir yandan dedikleri gibi her şey çok güzel olacak mı inanın bilmiyorum. Bu konuda hâlâ pek iyimser olduğumu söyleyemem. Ama okumaya, yazmaya, çalışmaya, üretmeye, iyi olanı yaymaya, savunmaya, kendimiz kalmaya, incelikten ödün vermeden direnmeye devam etmekten başka çaremiz olmadığını biliyorum.”

Ajandakolik’ten Nilüfer Türkoğlu ve Melisa Kesmez 

Her üç kitabı Sel Yayınları’ndan çıkan yazar, bandrol krizinden sonra yayınevini değiştireceğini Twitter sayfası üzerinden açıklamıştı. Bugün kendisinden öğrendiğimiz kadarıyla yaklaşık iki hafta içinde Kesmez’in kitapları İletişim Yayınları’nan çıkacak.

Melisa Kesmez’le daha önce yaptığımız söyleşiyi okumak isterseniz TIKLAYIN… 

Melisa Kesmez hakkında

Melisa Kesmez, Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem İngiltere’de yaşadı. Yaratıcı yazarlık, gazetecilik ve fotoğrafçılık alanında yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli eğitimler aldı. Dergi ve gazetelerde edebiyat, müzik ve fotoğraf üzerine yazıları, söyleşileri ve çevirileri yayımlandı. Atları Bağlayın Geceyi Burada GeçireceğizBazen Bahar ve Nohut Oda adlı üç öykü kitabı yazdı. Bazen Bahar ile 2017 NDS Edebiyat Ödülü’nde Mansiyon aldı. DOT Tiyatro tarafından sahnelenen pek çok tiyatro oyununu Türkçeye kazandırdı. Farklı tiyatro ekiplerine dramaturg olarak dahil oldu. Şu anda çocuk edebiyatı alanında yayıncılık yapıyor; editör, çevirmen ve dramaturg olarak çeşitli projelerde yer almaya devam ediyor. İstanbul’da yaşıyor.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media