22. ULUSLARARASI ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ’NDE BULUŞMAK ÜZERE…


21 yıldır aralıksız olarak devam eden, Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali olma özelliğine sahip olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bu yıl 16-18 Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle 22’nci defa kapılarını açıyor.

Ana teması “Kültürel Miras ve Korumacılık” olan festivalin bu yılki yan teması da Ahilik Teşkilatı’nın önderi Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olması münasebetiyle “Ahilik Kültürü” olarak belirlendi.

Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması ve Belgesel Film Yapım Destek Yarışması’nın ödülleri sahiplerini bulacak.

Her yıl olduğu gibi festival öncesinde, Belgesel Film Yarışması’nda ödül almış belgesel filmleri açık hava gösterimleri ile seyircilerle buluşacak. Sinema severler, 6 – 15 Eylül tarihleri arasında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde oluşturulacak alanda nostaljik film makinesinden belgesel filmler ile unutulmaz Yeşilçam filmlerini seyretme şansına sahip olacak.

FESTİVAL PROGRAMI

16 Eylül 2021 Perşembe günü organizasyon komitesinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başlayacak festival, kortej yürüyüşünün ardından festival meşalesinin yakılması ile şenlenecek. Misakı Milli Demokrasi Meydanı’nda ise geçen yıl Belgesel Film Yapım Destek Yarışması’nda en iyi proje ödülünü alan yönetmen Alper Şahin’in “Safranbolu’da Bir Başkan” isimli belgesel filminin gala gösterimi ve bir konser gerçekleşecek.

Üç gün boyunca sergi, söyleşi ve açılış gibi sanatsal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra konserler, folklor gösterileri ve Tarihi çarşıda sokak sanatçılarının performans gösterilerinden oluşan etkinlikler yer alacak. Çocuklara özel etkinliklerin gerçekleşeceği festivalde ayrıca bu yıl yan temanın Ahilik Kültürü olması sebebiyle ahilik geleneklerinden enstantaneler canlandırılacak.

Festivalimizin Plaket Çakım Törenleri ile katılımcılar, Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan konaklarda ağırlanacak.  18 Eylül 2021 Cumartesi akşamı gerçekleşecek Altın Safran Belgesel Film ve Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ile ödüller sahiplerini bulacak.

Festival ve yarışmalar ile bilgi ve detaylara www.altinsafran.org adresinden ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media