2024 ULUSLARARASI BOOKER ÖDÜLÜ “KAIROS.” KİTABINA…


Jenny Erpenbeck’in yazdığı ve Michael Hofmann’ın çevirdiği Kairos.
Uluslararası Booker Ödülü 2024’ün kazananı oldu. Böylece Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar ve Michael Hofmann da ilk erkek çevirmen olarak edebiyat tarihine geçti.  

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan 2024 Uluslararası Booker Ödülü’nün kazananı belli oldu. Kısa listede altı kitabın yarıştığı ödülü, Jenny Erpenbeck’in yazdığı ve Michael Hofmann tarafından Almancadan çevrilen Kairos. almaya hak kazandı. Ödül, 21 Mayıs’ta Maison Valentino’nun sponsorluğunda Londra Tate Modern’de düzenlenen bir törenle 2024 Jüri Başkanı Eleanor Wachtel tarafından açıklandı. Erpenbeck, bu ödülü kazanan ilk Alman yazar olurken, Hofmann da ilk erkek çevirmen unvanını aldı. Erpenbeck ve Hofmann, 50 bin pound olan ödülü eşit şekilde paylaşacak.

Kitap, Türkiye’de Can Yayınları etiketiyle raflarda
Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Kairos., Berlin Duvarı’nın çöküşünün yaklaştığı kaos dolu yıllarda iki âşığın hikâyesini anlatıyor. 

Aşkı ölümlülerin yüreğine kim düşürür: Eros mu, uğurlu anların tanrısı Kairos mu? 1986 Kasım’ında, Berlin Duvarı’nın çöküşünden sadece üç yıl önce, Doğu Berlin’de otobüste göz göze gelip âşık olan Katharina ile Hans’ın ilişkisini anlatan Kairos., siyasi ve toplumsal gerçekliğin kendini bireyin özel alanına nasıl dayattığını gösteren sarsıcı bir roman. Yazarın, kitabını, “Bu, büyük bir aşkın ve onun çöküşünün özel bir hikâyesi, ama aynı zamanda bütün bir siyasi sistemin çözülüşünün de hikâyesi. Basitçe söylemek gerekirse: Başlangıçta doğru gibi görünen bir şey nasıl yanlış bir şeye dönüşebilir?” diyerek anlatması boşa değil. Jenny Erpenbeck, Kairos.’ta arzu, saplantı ve şiddet arasındaki görünmez sınırları görünür işaretlere dönüştürüyor. Hem anlattığı dönem hem diliyle sürükleyici bir okuma deneyimi sunuyor.

Kairos., Türkçeye Regaip Minareci tarafından çevrildi.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media